Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Përmbytje në Peru, 67 të vdekur

Përmbytje në Peru, 67 të vdekur

Të paktën 67 persona kanë humbur jetën, si pasojë e përmbytjeve të mëdha në Peru, raporton Anadolu Agency (AA).

Furtunat e mëdha ia kanë lënë vendin shirave të rrëmbyeshëm dhe rrëshqitjeve të tokës në këtë vend. Ndërsa si pasojë 67 persona kanë humbur jetën, mijëra të tjerë janë evakuuar dhe shumë njerëz presin në çatitë e shtëpive të tyre për t’u shpëtuar.

Sipas burimeve të zyrtarëve të këtij vendi, shirat El Nino kanë shkaktuar dëmtime në 115 mijë banesa, ka dëmtuar 117 ura dhe ka bllokuar shumë rrugë.

Exit mobile version