Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Regjimi sirian hedhë klorinë në Aleppo

Regjimi sirian hedhë klorinë në Aleppo

Forcat e qeverisë siriane janë akuzuar për gjuajtjen e bombave nga helikopterët me përmbajtje të klorinës nga Aleppo, duke plagosur 80 njerëz.

Punëtorët vullnetarë të emergjencës thonë se njerëzit vuanin nga vështirësia e frymëmarrjes pas një sulmi në zonën Sukari, shkruan BBC.

Raporti nuk mund të verifikohej. Një hetim nga Shtetet e Bashkuara në gusht kanë gjetur se qeveria ka përdorur klorinë në të paktën dy raste.

Qeveria siriane gjithmonë ka mohuar përdorimin e armëve kimike. /rtv21/

Exit mobile version