Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Rrëzohet helikopteri ushtarak në Afganistan, 25 të vdekur, midis tyre zyrtarë

Rrëzohet helikopteri ushtarak në Afganistan, 25 të vdekur, midis tyre zyrtarë

Të paktën 25 vetë u vranë pasi një helikopter afgan u rrëzua në pjesën perëndimore të vendit.

Zyrtarë provincialë dhe zyrtarë të lartë ushtarakë raportohet se janë mes viktimave.

Talebanët morën përsipër sulmin duke thënë se militantët e tyre qëlluan helikopterin. Ndërsa autoritetet afgane fajësuan motin e keq për incidentin.

Kreu i këshillit provincial të Farah dhe zëvendës komandanti i trupës së 207-të të ushtrisë afgane thuhet të jenë ndër zyrtarët e vdekur në helikopter.

Lloji i helikopterit nuk dihet ende.

Ekzistojnë mbi 90 helikopterë rus Mil-Mi 17 që përdoren nga Forcat Ajrore Afgane, sipas burimeve.

Vendi i shkatërruar nga lufta gjithashtu ka marrë 150 UH-60 Black Hawks nga Forcat Ajrore të SHBA-së.

Rrëzimet e helikopterëve nuk janë të rralla në Afganistan. Në fillim të shtatorit, një helikopter i një kompanie moldave u rrëzua në veri të vendit, duke vrarë 11 anëtarë të forcave afgane të sigurisë.

Helikopteri po transportonte trupat nga një bazë ushtarake në krahinën veriperëndimore të Faryab.

Helikopteri, i drejtuar nga tre anëtarë të ekuipazhit ukrainas, po mbante municione dhe u përplas në tokë menjëherë pas ngritjes.

Ai shpërtheu duke djegur tërësisht trupat.

Exit mobile version