Ballina Lajmet Rajon dhe Botë SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve voton pro shkarkimit të kryetarit Kevin McCarthy

SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve voton pro shkarkimit të kryetarit Kevin McCarthy

Kevin McCarthy

Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara votoi për shkarkimin e kryetarit të saj, Kevin McCarthy për herë të parë në historinë e vendit.

216 nga anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve votuan pro shkarkimit të tij dhe 210 kundër.

Mocioni për shkarkimin e tij ishte paraqitur nga ligjvënësi Matt Gaetz, nga radhët e Partisë Republikane të z.McCarthy.

Z.Gaetz e kishte akuzuar z.McCarthy se nuk kishte bërë sa ç’duhej për të shkurtuar shpenzimet federale. /voa

Exit mobile version