Ballina Jeta Fitnes Si të humbisni 10 kilogramë në 10 javë pa e dëmtuar veten

Si të humbisni 10 kilogramë në 10 javë pa e dëmtuar veten

 Vendimi për të humbur 10 kilogramë është një synim i arsyeshëm në qoftë se jeni plotësisht të angazhuar për ndryshime në zakonet tuaja të dietës dhe stërvitjes. Humbja e peshës ul rrezikun tuaj për sëmundjet e zemrës, diabetin, kancerin, si dhe ju bën të ndiheni më mirë.

Koncepti i ushqyerjes dhe stërvitjes

Për shkak se humbja mesatare e peshës është rreth 1 kilogram në javë, mund të presësh që të humbësh 10 kilogramë në afro 10 javë. Përpiquni të humbni peshën në mënyrë të shëndetshme, gjë që e bën humbjen tuaj të peshës të qëndrueshme.

Largoni sheqerin dhe niseshten

Ulja e sasisë së ushqimit që hani për vakt për të humbur 10 kilogramë të shpejtë. Në veçanti, largoni sheqernat dhe niseshten.

Nuk është sekret që të hahet në sasi të mëdha të ushqimit rritet pesha juaj, por më pak e dimë se mënyra më e shpejtë për të humbur disa kile është zvogëlimi i konsumit të karbohidrateve. Ky reduktim e detyron trupin tuaj të përdorë yndyrën për energji, ul nivelet e insulinës dhe ul goditjet në tru.

Hani ushqimet tuaja në një pjatë të vogël ose pjatë sallate, në vend të një pjate të madhe, të plotë me madhësi. Ulja e shumës totale të ushqimit që hani për të ulur sasinë totale të kalorive ju ndihmon të humbni peshë shpejt.

Karbohidratet që duhen shmangur

Shmangni karbohidratet e thjeshta, të tilla si orizi i bardhë, makaronat e bardha, buka e bardhë, sheqer apo karramele. Karbohidratet e thjeshta shkaktojnë një rritje të shpejtë të sheqerit në gjak, gjë që shkakton sheqer të tepërt të gjakut që më pas depozitohet si yndyrë.

Në vend të kësaj, zgjidhni karbohidratet komplekse, të tilla si oriz ngjyrë kafe, pasta ngjyrë kafe dhe bukë gruri. Karbohidratet komplekse kanë fibra diete, gjë që do t’ju ndihmojë të ndiheni plotësisht të ngopur. Përveç kësaj, karbohidratet komplekse lejojnë një rritje të ngadaltë të sheqerit në gjak, gjë që parandalon shtimin e peshës.

Rritja e proteinave dhe e yndyrërave të mira

Yndyra nuk ju shëndosh detyrimisht, ashtu si edhe proteinat. Kur ulni karbohidratet, do të jeni të uritur nëse nuk rritni sasinë e proteinave dhe yndyrës që hani.

Zgjedhjet e zgjuara të proteinave përfshijnë mishin e kuq, mishin e shpezëve, peshkun dhe vezët; Yndyrërat e shëndetshme përfshijnë avokado, vaj ulliri, një pjesë e vogël e arra dhe ullinj.

Pini ujë para ushqimit

Pirja e një gote uji ose dy para se ushqimi juaj ka dy përfitime: Së pari, ju hidraton dhe ndihmon për të ulni apetitin, dhe së dyti, uji fillon të mbushë barkun para se të filloni të hani. Në përgjithësi, ju do të merrni më pak kalori në çdo vakt.

Shto një stërvitje të përditshme

Djegia e kalorive nëpërmjet stërvitjes do të ndihmojë tej mase përpjekjet tuaja për të humbur peshë shpejt. Për disa kardio të lehtë, ecni të paktën 30 minuta në ditë, pesë ditë në javë. Sidoqoftë, përqendrohuni në fillimin e një programi trajnimi për formësimin e trupit pasi humbisni peshë. /Mesazhi/

Exit mobile version