Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Stuhia e borës vret 9 alpinistë, mes viktimave dhe alpinistja më e...

Stuhia e borës vret 9 alpinistë, mes viktimave dhe alpinistja më e shpejtë në botë

Nëntë alpinistë dyshohet se kanë vdekur pasi një stuhi e dëbore e dhunshme shkatërroi kampin e tyre në malet Himalaja në Nepalin perëndimor, shkruan oranews.

Një ekip ekspeditash prej pesë anëtarësh nga Koreja e Jugut dhe katër udhëzues nga Nepali ishin në kampin bazë të malit Gurja, kur stuhia goditi, tha policia të shtunën.

Një helikopter shpëtimi në vendngjarje konfirmoi se kishte parë tetë trupa në rrënojat e kampit, por nuk ishte në gjendje të qëndronte për shkak të kushteve të këqija.

Një alpinist i nëntë ende nuk është gjetur.

Mediat lokale raportojnë se alpinistja e Koresë së Jugut Kim Chang-ho, personi më i shpejtë në majat e 14 maleve më të larta në botë pa përdorur oksigjen shtesë, është ndër viktimat.

“Ne supozojmë se incidenti ka ndodhur për shkak të një stuhie të fortë bore, sepse pemët janë thyer dhe tenda. Edhe trupat e vdekur janë të shpërndarë”, tha zëdhënësi i policisë Sailesh Thapa për AFP.

Organizatorët e ekspeditës ngritën alarmin pas humbjes së kontaktit me grupin.

Një ekip i shpëtimit të policisë është nisur në këmbë drejt vendit të ngjarjes, ndërsa ekipi i helikopterit shpreson të kthehet në kamp të dielën, nëse kushtet e motit përmirësohen.

Kampi bazë, i cili është të paktën një udhëtim një ditor nga fshati më i afërt, është në malin e lartë 7.193m.

Exit mobile version