Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Të paktën 7.800 të burgosur palestinezë në burgjet izraelite

Të paktën 7.800 të burgosur palestinezë në burgjet izraelite

Sipas Shoqatës Palestineze të të Burgosurve, të paktën 7.800 palestinezë mbahen në burgjet izraelite, transmeton Anadolu.

Shoqata tha se të arrestuarit përfshijnë 33 gra, 166 fëmijë dhe 2.873 persona që mbahen pa u gjykuar ose pa akuzë nën politikën famëkeqe administrative të Izraelit.

Tensionet janë rritur në të gjithë Bregun Perëndimor mes një ofensive ushtarake izraelite në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi më 7 tetor.

Para shpërthimit të konfliktit të Gazës, numri i të burgosurve palestinezë në burgjet izraelite vlerësohej në rreth 5.250, përfshirë 1.319 të mbajtur pa akuzë apo pa u gjykuar.

“Forcat izraelite arrestuan 3.580 palestinezë në Bregun Perëndimor pas 7 tetorit”, tha organizata joqeveritare palestineze.

Exit mobile version