Ballina Lajmet Kosovë Tensionet në veri, vjen reagimi i parë nga Presidenca

Tensionet në veri, vjen reagimi i parë nga Presidenca

Pas tensioneve në veri, ka ardhur reagimi i parë nga Presidenca e Kosovës.

Këta të fundit, kanë thënë se strukturat ilegale dhe kriminale të Serbisë në veri kanë marrë urdhër për përshkallëzim të situatës.

Shefi i kabinetit të presidentes Osmani, Blerim Vela, në një postim në Tëitter tha se Serbia do të mbahet plotësisht përgjegjëse për përshkallëzimin e situatës.

Postimi i plotë i Velës:

Strukturat ilegale dhe kriminale të Serbisë në veri të Kosovës kanë marrë urdhër për përshkallëzimin e situatës në terren.

Protestues “paqësor” që përdorin veprime hibride dhe të dhunshme kundër forcave të rendit.

Dhuna nuk do të mbizotërojë. Serbia mban përgjegjësi të plotë për përshkallëzimin.

Exit mobile version