Ballina Lajmet Kosovë Thaçi: Po bëjmë përpjekje për marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi: Po bëjmë përpjekje për marrëveshje paqësore me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur një delegacion me deputetë të Parlamentit të Austrisë, të kryesuar nga Stefan Schnöll.

Presidenti Thaçi dhe deputetët austriakë kanë biseduar për bashkëpunimin bilateral ndërmjet Kosovës dhe Austrisë, për liberalizimin e vizave, për dialogun për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, si dhe për procesin e integrimeve të Kosovës dhe rajonit në Bashkimin Evropian.

E SPONSORUAR

Të kesh oborr në banesë nuk është e pabesueshme – Po bëhet realitet në Linda Premium Residence
LEXO MË SHUMË
“Ne po bëjmë përpjekje për arritjen e një marrëveshjeje paqësore me palën serbe në Bruksel. Është shumë vështirë të gjejmë kompromis, por nuk është e pamundshme. Ky kompromis duhet të arrihet për hir të paqes, stabilitetit dhe së ardhmes së përbashkët euroatlantike të qytetarëve dhe vendeve tona”, ka thënë Thaçi.

Në anën tjetër, edhe deputetët e parlamentit austriak theksuan se vetëm përmes dialogut dhe vizionit evropian mund të forcohet paqja dhe stabiliteti në Ballkanin Perëndimor.

Presidenti Thaçi i falënderoi deputetët austriakë për përkrahjen e vazhdueshme për Kosovën, duke shtuar se falë përkrahjes së shteteve mike të Kosovës, qytetarët tanë së shpejti do të lëvizin pa viza, të lirë në zonën Shengen, ku do të ndjehen të barabartë me të gjithë brenda familjes së madhe evropiane.

Exit mobile version