Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Ushtarët izraelitë djegin bibliotekën e Universitetit Al-Aksa në Gaza

Ushtarët izraelitë djegin bibliotekën e Universitetit Al-Aksa në Gaza

Një foto që qarkullon në mediat sociale përshkruan ushtarët izraelitë duke i vënë zjarrin bibliotekës së Universitetit Al-Aqsa në qytetin e Gazës gjatë ofensivës tokësore në enklavë.

Fotoja e shpërndarë nga ushtarët dhe mediat izraelite të enjten tregon një ushtar duke mbajtur një libër, ndërsa zjarri digjet pas tij në bibliotekën e Universitetit Al-Aksa, një nga bibliotekat më të mëdha në Rripin e Gazës.

Forcat izraelite depërtuan në disa universitete të vendosura në perëndim të qytetit të Gazës në dy raste: së pari në nëntor 2023 dhe në shkurt 2024.

Gjatë dy ofensivave, forcat izraelite shkatërruan plotësisht universitetet Al-Azhar, Islamik dhe Al-Aksa, tri universitetet më të rëndësishme dhe më të mëdha në Rripin e Gazës.

Që nga shpërthimi i luftës izraelite në Gaza më 7 tetor, ushtarët janë mburrur për publikimin e videoklipeve që dokumentojnë shkeljet e tyre në territorin e rrethuar, ndërkohë që ushtria izraelite nuk njoftoi asnjë masë ndëshkuese ndaj këtyre ushtarëve.

Të enjten, një videoklip i shpërndarë nga izraelitët në mediat sociale tregon një ushtar izraelit në Rripin e Gazës duke hedhur në zjarr një kopje të librit të shenjtë mysliman – Kuranit.

Izraeli ka nisur një ofensivë brutale në Rripin e Gazës që nga sulmi i 7 tetorit 2023 nga grupi palestinez Hamas që vrau afro 1.200 njerëz.

Të paktën 35.800 palestinezë janë vrarë, shumica dërrmuese e të cilëve kanë qenë gra dhe fëmijë, ndërsa 80.200 të tjerë janë plagosur që nga tetori i kaluar.

Më shumë se shtatë muaj pas luftës izraelite, zona të gjera të Gazës janë në rrënoja mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila e ka urdhëruar atë të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Exit mobile version