Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Vogëlushja siriane ecë dhe lëvizë sërish në sajë të kujdesit nga mjekët...

Vogëlushja siriane ecë dhe lëvizë sërish në sajë të kujdesit nga mjekët turq (Foto)

Njëvajzë tetëvjeçare siriane, e cila humbi njërin krah dhe aftësinë për të ecur si pasojë e sulmit të regjimit të Bashar Al Asad, ka bërë hapat e parë pas 20 muajsh, falë trajtimit të saj në Turqi.

Rayyan Qasim dhe familja e saj po luftojnë për të rindërtuar jetën e tyre pasi shtëpia e tyre u bombardua në nëntor 2016.

Duke humbur krahun e saj, dhe me një predhënë kokë, si dhe duke humbur aftësinëe tëecurit nga lëndimi në tru, Rayyan tani është e lumtur që ështënë gjendje të ecë përsëri dhe të ketë një krah të ri në formë të protezës.

Babai i Rayyan, i cili kishte shtatë fëmijë, humbi të birin katërvjeçar, dhe arriti ti dërgoj dy fëmijët e tjerë të plagosur në spital.

“Falënderoj Turqinë, mjekët turq dhe administratën spitalore të cilët e trajtuan vajzën time shumë shumë mirë,” tha Qasimi.

“Mjekët u kujdesën mirë për mua, kam filluar të ecim tani, dua të falënderoj të gjithë mjekët dhe Turqinë”, shtoi Rayyan.

Rayyan i duhet mjaft kohë për të ecur pa ndihmën e askujt, dhe ajo do të vijë në Turqi çdo gjashtë muaj për të bërëkontrolle deri sa të mbushë 15 vjet. /MESAZHI/

Exit mobile version