Ballina Lajmet Kosovë Von der Leyen bisedon me Kurtin: Theksova nevojën urgjente për kthim në...

Von der Leyen bisedon me Kurtin: Theksova nevojën urgjente për kthim në dialog

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen ka zhvilluar sot një bisedë me kryeministrin Albin Kurti, me ç’rast kanë diskutuar për situatën në veri të Kosovës.

Në një postim në Twitter, Von der Leyen bën të ditur se gjatë kësaj bisede, ka theksuar nevojën për depërshkallëzim të situatës dhe kthimin në dialog, përcjell teve1.info

“Bisedova me kryeministrin Albin Kurti këtë mëngjes. Theksova nevojën urgjente për deskalim dhe kthim në dialogun e lehtësuar nga BE-ja për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë”, ka shkruar ajo.

Von der Leyen gjithashtu shtoi se gjatë ditës së sotme do të bisedojë edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Exit mobile version