Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Von der Leyen siguron Italinë për solidaritetin e BE-së pas përmbytjeve

Von der Leyen siguron Italinë për solidaritetin e BE-së pas përmbytjeve

Belgium Prime Minister Alexander De Croo (L) and European Commission President Ursula von der Leyen visit the town of Rochefort following heavy rains and floods on July 17, 2021. - The death toll from flooding in eastern Belgium hit 24 on July 17, 2021, as police went door-to-door seeking news of at risk residents and the prime minister toured devastated towns. Belgium's Prime Minister Alexander de Croo headed to the town of Rochefort in the basin of the river Meuse to see the aftermath of what he has branded an "unprecedented" flood. (Photo by JOHN THYS / AFP) (Photo by JOHN THYS/AFP via Getty Images)

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen siguroi Italinë për solidaritetin dhe mbështetjen e Bashkimit Evropian gjatë vizitës së saj në zonat e prekura nga përmbytjet shkatërruese.

“Unë jam këtu për të dërguar një mesazh të qartë: Evropa është me ju. Pas stuhive të forta, tha ai, detyra tani është të ndihmojmë rajonin e prekur të Emilia-Romagna të pastrohet”, theksoi ajo.

Nisur nga dëmet e mëdha që ka pësuar rajoni i Adriatikut, u fol edhe për mbështetje ekonomike. Në këtë kontekst, von der Leyen përmendi Fondin e Solidaritetit të BE-së, por edhe Fondin e Kohezionit.

”Ndihma e dhënë tashmë nga disa shtete të BE-së përmes ofrimit të stacioneve të pompimit ishte një shembull pozitiv i solidaritetit evropian”, theksoi ajo.

”Ishte e rëndësishme për von der Leyen të shihte me sytë e saj shtrirjen e përmbytjeve. Ne kemi nevojë për mbështetjen evropiane për Emilia-Romagna”, theksoi kryeministrja italiane Giorgia Meloni në konferencën e përbashkët për shtyp. /atsh

Exit mobile version