Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Vriti, zhduki shqiptarët – Serbët në Vjenë, thirrje fashiste pas humbjes nga...

Vriti, zhduki shqiptarët – Serbët në Vjenë, thirrje fashiste pas humbjes nga Zvicra – VIDEO

Vritini, masakrojini, që shqiptarët të mos ekzistojnë më”, u këndua mbrëmë nga grupet e serbëve në rrugët e Vjenës ku më pas u përleshën edhe me forcat e policisë austriake

Tifozët serbë e përjetojnë çdo humbje kundër Zvicrës në futboll si një humbje përballë shqiptarëve. Kështu ka qenë edhe në natën e të premtes kur përfaqësuesja e tyre është mposhtur 3-2 nga zviceranët dhe është eliminuar nga Botërori 2022.

Ata e kanë përjetuar shumë keq këtë sfidë dhe shembulli më i qartë është ai që ka ndodhur në Vjenë.

Një grup i madh tifozësh serbë kanë dalë në rrugë pas ndeshjes dhe kanë filluar me thirrje nacionaliste, për të vazhduar më pas me sloganet e dhe koret e fyerjet kundër shqiptarëve.

Thirrjet fashiste “ubi, ubi” që kujtonin shumë thirrjet në Beograd në ndeshjen ndaj Shqipërisë, janë dëgjuar mbrëmë edhe në rrugët e Vjenës. “Vritini, masakrojini, që shqiptarët të mos ekzistojnë më”, u këndua nga grupet e serbëve në rrugët e Vjenës ku më pas u përleshën edhe me forcat e policisë austriake.

Gazeta heute.at, e cila ka raportuar për këtë ngjarje që ka ndodhur mbrëmë në lagjen Ottakring në Vjenë ka shkruar se një gjest i ulët në këtë ndeshje është dëgjuar edhe nga trajneri i Serbisë, Dragan Stojkoviç. “Në duelin ndërmjet Serbisë dhe Zvicrës, gafë verbale ka bërë edhe shefi i ekipit serb, Dragan Stojkoviq. Gjatë lojës ai u pa qartë duke sharë me nënë shqiptarë, kur rezultati ishte 2-1 për serbët. Më këto fjalë, ai ka aluduar për dy zviceranët Xhaka dhe Shaqiri, të cilët kanë rrënjë shqiptare”, shkruan heute,at, përcjell albinfo.at

Exit mobile version