Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Yasemin Shaban e liruar nga burgu izraelit: Do të ndjekim gjurmët e...

Yasemin Shaban e liruar nga burgu izraelit: Do të ndjekim gjurmët e rezistencës në Bregun Perëndimor

Yasemin Shaban

Yasemin Shaban, një nga të burgosurat palestineze të liruara në kuadër të marrëveshjes së shkëmbimit të të burgosurve të arritur midis Izraelit dhe Hamasit, tha se do të qëndrojnë në gjurmët e rezistencës në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Yasemin Shaban, nënë e katër fëmijëve që jeton në qytetin Jenin të Bregut Perëndimor, foli për Anadolu pas lirimit të saj.

Duke dhënë mesazhin e saj të parë për palestinezët në Rripin e Gazës, ajo tha: “Ne jemi me ju. Ju dhatë atë që ishte e vlefshme dhe ne do të ndjekim gjurmët e rezistencës në Bregun Perëndimor”.

Duke treguar për përvojat e saj në burgun izraelit, gruaja palestineze tha: “Zyrtarët izraelitë u përpoqën të demoralizojnë të burgosurat femra në mënyrë që ato të humbnin shpresën për liri dhe të mendonin se nuk do të liroheshin, por unë gjithmonë u thosha atyre se ne kemi besim të madh në rezistencë”.

Politika e burgjeve të Izraelit bazohet në “uri dhe rrahje”

Yasemin Shaban tha më tej: “Kushtet në burgjet izraelite janë shumë të vështira. Politika e pushtimit bazohet në uri dhe rrahje. Ka ende të burgosura femra pas nesh që presin të lirohen.”

Palestinezja Yasemin Shaban u lirua në vitin 2019 pasi kishte kaluar 5 vjet në burgjet izraelite, por u arrestua sërish në mars 2022 dhe u dënua me 6 vjet burg dhe 8 mijë shekelë gjobë.

Exit mobile version