Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Britania përgënjeshtron pretendimet për përgjimin e Trump

Britania përgënjeshtron pretendimet për përgjimin e Trump

Agjencia e komunikimeve të inteligjencës (GCHQ) në Britani të Madhe ka përgënjeshtruar pretendimet se kanë përgjuar presidentin amerikan Donald Trump.

GCHQ, pretendimet e përmendura nga komentatori në kanalin televiziv Fox News dhe të ripërsëritura dje nga zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Sean Spicer, e ka cilësuar si “plotësisht komik” pohimin se kjo organizatë e inteligjencës ka ndihmuar ish-presidentin amerikan Barack Obama për të përgjuar Donald Trumpin.

“Pretendimet e fundit nga komentatori mediatik Andrew Napolitano se nga GCHQ është kërkuar të përgjojë presidentin e zgjedhur janë të pakuptimta. Ato janë krejtësisht qesharake dhe duhet të injorohen”, thuhet në deklaratën e agjencisë.

Ndryshe, Napolitano ka pohuar se Obama ka përdorur GCHQ-në dhe jo inteligjencën amerikane gjatë përgjimit të Trumpit me qëllim që të “mos lë gjurmë”.

Ndërkaq, Donald Trump, në një postim në rrjetin social, shkroi: “Tmerr! Mësova se Obama ka përgjuar Trump Tower-in pak para fitores sime (presidenciale). Nuk u gjet asgjë. Si ra Obama aq poshtë sa të m’i përgjojë telefonat e mi gjatë zgjedhjeve shumë të shenjta”.

Dihet se inteligjenca amerikane dhe ajo britanike kanë bashkëpunim të afërt. Ish-analisiti i sistemit në Agjencinë Kombëtare të Sigurisë në SHBA (NSA), Edward Snowden, në vitin 2013 nxorri në dritë aktivitete të inteligjencës amerikane dhe asaj britanike përmes disa dokumenteve të rrjedhura.

Exit mobile version