Ballina Sport Futboll Caktohet data e finales së Superkupës Italiane mes Interit dhe Juventusit

Caktohet data e finales së Superkupës Italiane mes Interit dhe Juventusit

Tashmë është konfirmuar data se kur do të zhvillohet finalja e Superkupës së Italisë me Interit dhe Juventusit.

Finalja e Superkupës së Italisë ndërmjet Interit dhe Juventusit do të luhet më 12 janar 2022 në San Siro.

Prandaj, hipoteza e luajtjes së lojës në Arabinë Saudite, ku tashmë ishin luajtur edicionet 2018 (Jedda) dhe 2019 (Riyadh), është zhdukur.

Për të dytin vit radhazi ndeshja do të luhet në Itali, pas asaj të luajtur më 20 janar 2021 në stadiumin ‘Mapei në Reggio Emilia’ mes Juventusit dhe Napolit, të fituar nga bardhezinjtë 2-0.

Për të luftuar për trofeun nga njëra anë do të jetë Interi i Simone Inzaghit, kampion i Italisë dhe nga ana tjetër Juventusi i Allegrit, mbajtësi i Kupës së fundit të Italisë.

Të dy skuadrat do të përballen sërish pas barazimit 1-1 në San Siro më 24 tetor, ndeshje e karakterizuar nga polemika dhe penalltia e dhënë për bardhezinjtë në ndeshjen finale.

Hera e fundit kur këto dy skuadra u takuan në Superkupën e Italisë daton më 20 gusht 2005 kur skuadra e ‘Nerazzurrëve’, e drejtuar nga Mancini në atë kohë, fitoi trofeun falë një goli të Veron në kohën shtesë.

Exit mobile version