Ballina Kuzhinë Cila është buka më e mirë për diabetikët?

Cila është buka më e mirë për diabetikët?

Personat që vuajnë nga diabeti duhet të tregohen të kujdesshëm me ushqimet e tyre … duke përfshirë edhe bukën.

Alternativa më e mirë për diabetikët është buka e cila përmban më shumë fibra.

Sipas ekspertëve, tërshëra dhe embrioni i grurit janë ndër drithërat më të shëndetshme.

Një bukë e shëndetshme duhet të përmbajë përbërës të pasur me proteinë, yndyrna të mira dhe fibër. Këto përbërës do të pengojnë rritjen e shpejtë të nivelit të sheqernave në gjak.

Për përgatitjen e bukës me këto cilësi mund të zëvendësohet mielli i bardhë me atë të bajameve apo të farave të lirit.

Exit mobile version