Ballina Jeta Dieta Detoxi i mëngjesit, pijet që ju bëjnë të ndiheni mirë

Detoxi i mëngjesit, pijet që ju bëjnë të ndiheni mirë

Gjatë dimrit,  duhet të mendojmë për detoksifikimin e trupit tonë dhe koha më e mirë është para mëngjesit.

Lodhje e përgjithshme, ndjenja e ënjtjes, lëkura e tharë dhe pa shkëlqim janë këto shenjat që lë dimri në trupin tonë.

Këto sinjale janë mënyra në të cilën trupi ynë na fton për të pastruar veten dhe për të pastruar mbeturinat dhe toksinat që janë grumbulluar nga zakonet e këqija dhe dietat e muajve të ftohtë. Për fat të mirë, pak zakone të shëndetshme janë të mjaftueshme për t’u kthyer në formë dhe të shëndetshëm . Mëngjesin mund të filloni me një pije të mirë dhe të shëndetshme për të filluar pastrimin e trupit nga toksinat e mbetura nga dimri .

Gjëja e parë që na shkon në mendje është uji me limon, por ka edhe aleatë të tjerë natyrorë të mirëqenies sonë: ja disa prej tyre për një detox të shëndetshëm që në mëngjes .

Pija klasike – Të gjithë e dimë e të gjith flasin për gotën klasike të ujit (të nxehtë apo të ftohtë) me lëng limoni dhe ndoshta me pak xhenxhefil është një klasike e përjetshme. Limoni është antiseptik, i pasur me vitaminë C dhe përmban alkalinë: ka fuqinë për të ri-balancuar pH e trupit, ajo ndihmon në largimin e ndjenjë së fryrjes dhe përmirëson punën e mëlçisë.Për të pasur përfitime më të mëdha, duhet të merret gjysmë ore para mëngjesit.

Duke shtuar përfitimet e xhenxhefil i cili stimulon metabolizmin, duke ju ndihmuar në djegjen e yndyrnave, forcon sistemin imunitar dhe përmirëson pamjen e lëkurës. Ju gjithashtu mund të përgatisë një përzierje me lëng të dy limonave dhe një copë xhenxhefil të freskët duke dhe i copëtuar dhe i shtojmë për ti vluar për pesë minuta në një litër e gjysmë ujë. Kur pija është ftohur, lëngu i dy limonave është i kombinuar dhe i filtruar dhe mund të konsumohet gjatë ditës në vend të ujit.

Lëngu detoxs– Limon dhe xhenxhefil gjithashtu mund të përdoret një gjysmë filxhan lëng shegësh, një filxhan lëng ananasi të freskët i copëtuar dhe një gjysmë gotë uji. Vetitë antioksiduese të shegës dhe vitaminave dhe ëmbëlsisë së lëngut të ananasit i shtojnë lëngut vlerat e duhura për një pastrim të lëndëve të mbetura në trup. Lëngu i ananasit dhe xhenxhefil janë të përziera me ujë dhe limon dhe lëng shegë kjo është një pije delikate dhe freskuese, me një koncentrat të vërtetë vlerash për organizmin tonë.

Pastrimi nga ujrat e tepërt – Mbajtja e ujit është një armik i vërtetë i grave. Për të luftuar atë, ju mund të përgatisë një çaj bimor të bërë nga hithëra, rradhiqe dhe hisllat e egra.Këto bimë që në shije janë pak të forta janë të pasura me minerale të dobishme për të reduktuar ënjtje, ndërsa rradhiqet kanë fuqi të lartë anti-inflamator.

Kolagjen dhe uthull molle – Është një ilaç i shumë “VIP-ve” për të pasur një lëkurë të re dhe një trup të freskët: në mëngjes merrni një një lugë me kolagjen dhe pas një çerek ore, nga një lugë gjelle uthull molle të holluar në pak ujë. Kolagjeni është substanca që jep tonifikimin dhe elasticitetin ndaj lëkurës dhe marrja e saj nga goja stimulon trupin për ta prodhuar atë.Uthulla e mollës, nga ana tjetër, pastron trupin dhe është i pasur me kalcium, kalium, magnez dhe hekur.

Çaji jeshil dhe limoni – Kjo pije e shijshme është e përgatitur me portokall, qitro, gjysëm limoni, gjysmë filxhan çaji jeshil pa sheqer, një lugë çaji mjaltë.

Nëse dëshironi, ju gjithashtu mund të shtoni një gjysmë banane . Këto përbërës përzihen së bashku dhe lëngu pihet i ftohtë për një mëngjes të pasur me vitamina dhe antioksidantë, efekti i detoksifikimit rritet nga çaji jeshil.

Lëngu i vitaminave – Një mollë, një karotë, dy lime dhe një kërcell me selino: një pije vitaminash dhe detoksi në të cilën të gjithë përbërësit janë të shtrydhur veç e veç dhe më pas u bashkohen për të pëfituar një lëng për një imuntitet të fortë e të shëndetshëm.

Erëzat aromatike- Bimët e zakonshme aromatike që përdorim në kuzhinë mund të shndërrohen në një çaj detoksifikues, të mirë ,aromatik dhe bimor. Thjesht vendosni një lugë çaji rozmarine, një trumzë, dhe një gjethe borzilok për ti zier sëbashku duke përfituar një lëng energjik, i dobishëm për pastrimin e mëlçisë dhe i dobishëm për stimulimin e sistemit imunitar, i cili është ende duke luftuar me sëmundjet e fund të dimrit.

Exit mobile version