Ballina Jeta Shëndetësi Erëza e plotfuqishme antioksiduese, një lugë çaji në ditë parandalon diabetin dhe...

Erëza e plotfuqishme antioksiduese, një lugë çaji në ditë parandalon diabetin dhe trajton mykun

Kanella është një erzë e përftuar nga lëvorja e bimës Cinnamomum zeylanicum, një pemë vendase në Sri Lanka dhe tani e kultivuar në vende të tjera tropikale. Shpesh ngatërrohet me një produkt të bërë nga Cinnamomum aromaticum, i cili ka një shije dhe veti të ngjashme medicinale me kanellën Cinnamomum zeylanicum. Të dyja erëzat janë gjerësisht të disponueshme në shumicën e vendeve të botës.

Është përdorur nga egjiptianët e lashtë së bashku me erëza të tjera në balsamimin dhe mumifikimin e të vdekurve të tyre për shkak të vetive të tij antibakteriale dhe antioksiduese që ndihmojnë në ruajtjen e organizmave.

Është përdorur në mjekësinë tradicionale për të trajtuar një sërë sëmundjesh, duke përfshirë ftohjet dhe problemet e tretjes, si aromë dhe për verërat si një shtesë aromatike. Interesi intensiv mjekësor është nxitur nga zbulimi i efekteve të saj antidiabetike.

Vlerat ushqyese të kanellës lidhen me përmbajtjen e lartë të antioksidantëve si acidi kafeik, acidi kumarik, epikatekina, isobgenoli, pro-antocianidina, safrol vanilina, polifenolet, aldehidi i kanellës dhe acidet salicilike dhe me faktin se është një burim i madh i magnezit, hekurit dhe kalciumit dhe në fibra bimore.

Shkencëtarët amerikanë kanë argumentuar se një lugë çaji kanellë çdo ditë mund të ndihmojë në parandalimin e shfaqjes së diabetit. Erëza e zakonshme mund të ndihmojë miliona njerëz me diabet të tipit II, i cili është diabeti jo i varur nga insulina.

Diabeti i tipit II zakonisht zhvillohet te njerëzit e moshës së mesme dhe është përgjegjës për vdekjen e parakohshme të 100 milionë njerëzve në mbarë botën çdo vit. Po ashtu sipas studiuesve kanella dhe ekstraktet e saj duhet të përfshihen në dietën e një personi si një zakon i rregullt pasi rrit mbrojtjen natyrale të trupit.

Po ashtu kanella është një antioksidant shumë i fuqishëm kundër të gjitha çrregullimeve të pranishme në sindromën metabolike, falë përmbajtjes së lartë të substancave antioksidante. Kanella ka një efekt të fortë te nivelet e larta të lipideve në gjak.

Ndërsa për artritin, i cili është një inflamacion kronik, kanella ka veti antiinflamatore.

Po ashtu njihet edhe për aktivitetin e saj antimikrobik dhe antifungal. Studimet kanë treguar se vaji dhe ekstraktet esenciale të kanellës kanë veti antimykotike, antibakteriale dhe antiparazitare. Kanella është efektive në trajtimin e infeksioneve vaginale si Candida, ajo është përdorur gjithashtu për bakteret e ulçerës pylori dhe kundër morrave.

Kanella është përdorur edhe për trajtimin e diarresë dhe problemeve të tjera të tretjes.

Exit mobile version