Ballina Jeta Shëndetësi Frutat e stinës që duhen ngrënë çdo ditë për të qenë të...

Frutat e stinës që duhen ngrënë çdo ditë për të qenë të shëndetshëm

Frutat e stinës janë një koncentrat antioksidantësh dhe vitaminash që ndihmojnë për të qenë të shëndetshëm. Zgjedhja për të ngrënë fruta të stinës është strategjia më e mirë për të qëndruar në formë dhe të shëndetshme.

Në fakt, çdo stinë korrespondon me nevojat e trupit që sjellin frutat dhe perimet e stinës, veçanërisht ato të pranverës dhe verës ju lejojnë të mbusheni me vitamina, antioksidantë dhe substanca të tjera aleate për funksionimin e duhur të trupit.

Është gjithashtu thelbësore që gjithmonë të përpiqeni të alternoni ngjyrën dhe shumëllojshmërinë, për të siguruar gjithçka që kërkon trupi juaj.

Frutat portokalli, për shembull, janë një burim i mirë i karotenoideve. Këto janë antioksidantë të vlefshëm për shëndetin, sistemit imunitar dhe lëkurës.

Nga ana tjetër, frutat e kuqe dhe vjollcë përmbajnë një sasi të madhe flavonoidësh. Këto substanca kanë një veprim të theksuar antioksidues dhe anti-inflamator. Ato nxisin qarkullimin e gjakut, stimulojnë oksigjenimin e indeve dhe luftojnë ënjtjen.

Kivi, për t’u mbushur me vitaminë C- Kivi është një nga frutat më të pasur me vitaminë C. Ai gjithashtu siguron polifenole dhe vitaminë E. Ky frutë është ideal për ata që merren me sport. Siguron një larmi të madhe mineralesh. Midis tyre, spikat kaliumi. Ai përmban më shumë se banania. Kivi gjithashtu furnizon magnez, zink dhe bakër.

Luleshtrydhet- Midis tyre, dallohen antocianinet. Këta janë antioksidantë të fuqishëm që ndihmojnë në përmirësimin e mikro qarkullimit dhe luftojnë qarkullimin e keq, përgjegjës për ënjtjen dhe lëkurën e portokallit.

Dardha- Dardha ka një përmbajtje të lartë fibrash, të cilat nxisin rregullsinë e zorrëve dhe ndjenjën e ngopjes. Ato gjithashtu lehtësojnë pastrimin e organizmit. Në fakt, ato sigurojnë ujë dhe minerale si kaliumi që lehtësojnë kullimin e lëngjeve të tepërta.

Mollët, kundër kolesterolit – Ato janë të pasura me pektinë, një fibër që ka veti prebiotike. Pektina ushqen bakteret e mira që popullojnë zorrët. Kjo fibër gjithashtu mbron nga kolesteroli “i keq” LDL dhe rrit nivelet e HDL “të mirë”. Ato përmbajnë gjithashtu antioksidantë si katekina dhe kuercetina, të cilat mbrojnë shëndetin e zemrës dhe arterieve.

Kajsitë- Kajsitë ofrojnë vitaminë A dhe vitaminë C, aleatë të shëndetit të lëkurës. Vitamina C, në veçanti, stimulon prodhimin e kolagjenit, një proteinë nga e cila përbëhet lëkura. Ato përmbajnë gjithashtu hekur dhe kalium, të çmuar për të luftuar lodhjen tipike të ndryshimit të stinës.

Exit mobile version