Ballina Jeta Shëndetësi Ja si duhet ta hani vezën nëse keni probleme me diabetin

Ja si duhet ta hani vezën nëse keni probleme me diabetin

Diabeti ndodh kur pankreasi nuk është më në gjendje të prodhojë insulinë të mjaftueshme hormonale për të kënaqur nevojat që ka trupi.

Faktorë të tillë si ushqimi i papërshtatshëm, dallohen kur ushqime të rrezikshme si sheqeri, pije me gaz dhe mielli i bardhë ofrohen shumë herët në shkolla, duke e bërë të vështirë gjetjen e zakoneve për një jetë më të shëndetshme.

Sugjerimi sot përpiqet të provojë një ushqim të thjeshtë, i cili është përdorur prej kohësh për kontrollin dhe parandalimin e diabetit, veza e zier.

Përbërësit: 1 vezë e zier, mushtMënyra e përgatitjes:Para se të flini, vëreni vezën të zihet normalisht për 8-10 minuta. Hiqini lëvoren dhe bëjini disa vrima me ndihmën e një piruni. Në një enë, vendosni vezën dhe shtojini mushtin, në sasi të mjaftueshme për të mbuluar vezën në gjysmë.

Mbuloje me një pecetë dhe lëreni të pushojë deri ditën tjetër.Para kafesë, konsumoni vezën me një gotë ujë të ngrohtë. Në mënyrë ideale, përsëriteni procedurën 3 herë në javë për një periudhë prej 2 javësh.

Por, mbani mend rëndësinë e ruajtjes së dietës suaj të ekuilibruar.

Exit mobile version