Ballina Jeta Shëndetësi Ky frut ndihmon me pagjumësinë

Ky frut ndihmon me pagjumësinë

Ngrënia e kivit një orë para gjumit ndihmon në luftimin e pagjumësisë, kanë zbuluar studiuesit.

Ky frut është i pasur me lëndë ushqyese dhe ka vetëm 42 kalori. Efektet e kivit shpesh i atribuohen serotoninës, një neurotransmetues i trurit që duket se ndihmon në rregullimin e ciklit të gjumit.

Kivi përmban nivele të larta të serotoninës në përbërjen e tij, e cila mund të ndihmojë në rregullimin dhe përmirësimin e cilësisë së gjumit. Hulumtimet kanë treguar se kur konsumojmë 2 kivi një orë para gjumit përmirësojmë cilësinë dhe kohëzgjatjen e gjumit.

Konkretisht, në një studim 4-javor, 24 të rritur konsumuan dy kivi një orë para se të shkonin në shtrat çdo natë. Në fund të studimit, pjesëmarrësit ranë në gjumë 42% më shpejt se kur nuk hëngrën asgjë para gjumit. Për më tepër, aftësia e tyre për të fjetur gjatë natës pa u zgjuar u përmirësua me 5%, ndërsa koha totale e tyre e gjumit u rrit me 13%.

Kivi ka një vlerë të ulët në kalori pasi një kivi mesatar jep 42 kalori. Është i pasur me ujë, vitamina dhe minerale, përkatësisht vitaminë C, vitaminë E, acid folik, kalium, magnez dhe fosfor. Përmban gjithashtu shumë fibra, e cila vepron në mënyrë efektive kundër kapsllëkut.

Është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës A, si dhe vitaminës E, të cilat janë thelbësore për lëkurë të shndritshme dhe të shëndetshme, pasi ngadalësojnë procesin e plakjes dhe mbrojnë qelizat nga dëmtimi. Në fakt, kivi ka një përmbajtje më të lartë të vitaminës C se portokalli. Mos harroni se vitamina C merr pjesë në procesin e prodhimit të kolagjenit, i cili ndihmon në ruajtjen e elasticitetit të lëkurës.

Ngrënia e vetëm një kivi mund të mbulojë nevojat tona ditore për vitaminë C. Përveç kësaj, kjo vitaminë që përmban kivi ndihmon në përthithjen më të mirë të hekurit.

Exit mobile version