Ballina Jeta Shëndetësi ​Më në fund përgjigjja: A është më mirë të ushtroni para apo...

​Më në fund përgjigjja: A është më mirë të ushtroni para apo pas mëngjesit?

Rrobat për stërvitje? Një shishe ujë? Gjithçka është aty. Mëngjesi? … Kjo është diçka për të cilën frekuentuesit e palestrës herët në mëngjes e kanë debatuar ashpër prej vitesh. Tani një studim i ri më në fund ka zgjidhur dilemën nëse duhet të hani para apo pas stërvitjes.

Studiuesit nga universitetet e Bath, Birmingham, Newcastle dhe Stirling analizuan shpenzimet e energjisë të 12 burrave të shëndetshëm, fizikisht aktivë midis moshës 20 dhe 26-vjeç.

Secili nga burrat përfundoi tre eksperimente të ndryshme: Ata hëngrën tërshërë dhe qumësht për mëngjes dhe më pas pushuan (pa stërvitje), hëngrën të njëjtin mëngjes dy orë para një xhiro me biçikletë 60 minuta dhe në fund e anashkaluan mëngjesin tërësisht para të njëjtave 60 minuta stërvitje. .

Studimi zbuloi se kur burrat anashkalonin mëngjesin, ata kishin një deficit më të madh kalori gjatë ditës me rreth 150 kalori mesatarisht, duke nënkuptuar se stërvitja me stomakun bosh është më e mira për humbje peshe.

“Këto rezultate sugjerojnë se të rinjtë e shëndetshëm mund të arrijnë më lehtë një deficit energjie afatshkurtër nëse mëngjesi hiqet para stërvitjes,” përfunduan autorët e studimit. Ja se si funksionon: Kur ushtroheni me stomakun bosh, trupi juaj nuk ka energji të disponueshme nga ushqimi, kështu që ai merr nga burime të tjera, si yndyra e ruajtur e trupit, duke e bërë ushtrimin tuaj më efikas në djegien e yndyrës dhe duke ju ndihmuar të humbni peshë.

Përveç kësaj, stërvitja me stomakun bosh mban nivelet e insulinës të ulëta, duke lejuar trupin tuaj të prodhojë më shumë hormon rritjeje që djeg yndyrën. “Kur insulina është e ngritur – si pas një vakt – trupi juaj do të jetë në një gjendje të dëshirës për të ruajtur yndyrën në vend që ta djegë atë,” shpjegoi për MindBodyGreen Phoenyx Austin, një specialist i mjekësisë sportive i certifikuar nga bordi.

“Nuk ka rëndësi nëse ushtroni si të çmendur pas një vakti, nuk do të jeni në gjendje të digjni yndyrën e trupit derisa të ulen nivelet e insulinës, gjë që zakonisht mund të zgjasë dy deri në tre orë, nëse jo më shumë”, shton ai.

Por nëse preferoni të hani mëngjes përpara se të stërviteni, mos u shqetësoni – ka edhe përfitime. Për shembull, studiuesit zbuluan se burrat që hanin mëngjes fillimisht digjnin më shumë karbohidrate totale ndërsa ushtroheshin dhe rritën metabolizmin e tyre për më vonë gjatë ditës.

Exit mobile version