Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Muslimanët në New York kërkojnë që vrasja e Khanam të trajtohet si...

Muslimanët në New York kërkojnë që vrasja e Khanam të trajtohet si një “krim urrejtjeje”

Komuniteti Musliman në qytetin e New York-ut në SHBA ka kërkuar nga që rasti i vrasjes së një besimtarje muslimane, e moshës 60 vjeçare nga Bangladeshi me emrin Nazma Khanam të trajtohet si një “krim urrejtjeje”, raporton Anadolu Agency (AA).

Khanam shkoi në SHBA në vitin 2009. Ai mori nënshtetësinë amerikane 2 muaj më parë. Komuniteti Musliman i këtij qyteti mendon se Khanam mund të jetë vrarë për shkak të veshjes së saj.

Ndërsa inspektorët e çështjes nuk janë duke e trajtuar atë si një “krim urrejtjeje”, por duke u fokusuar tek fakti se gruaja mund të ketë qenë kurban i ndonjë vjedhjeje. Kjo gjë ka çuar në reagimin e Komunitetit Musliman në vend.

Ndërkohë të afërmit e Khanam duke treguar se sendet që ajo kishte nuk kanë humbur, e kanë quajtur vrasjen si një “krim urrejtjeje” dhe kanë kërkuar drejtësi.

Nga ana tjetër drejtori i degës së këtij qyteti i Këshillit Islam Amerikan (CAIR), Afaf Nasher është shprehur se sulmet ndaj muslimanëve të cilat kanë përfunduar me vdekje ditët e fundit në New York lidhen me rritjen e islamofobisë në SHBA. Ai e ka cilësuar ngjarjen si një “sulm urrejtjeje”.

Një dedektiv i policisë së New York-ut (NYPD), Ahmed Nasser tha se NYPD si dhe ekipi i krimeve të urrejtjeve është duke ndihmuar për zbardhjen e ngjarjes.

NYPD ka kërkuar gjithashtu ndihmën e personave që ishin në rrugë në momentin e vrasjes si dhe shpallur varur njoftime në lidhje me këtë gjë. Në njoftime thuhet se për informatorin do të ketë 2.500 dollarë shpërblim.

Ish-mësuesja nga Bangladeshi Nazma Khanam pasi doli të blinte disa gjëra në market bashkë me bashkëshortin e saj Shamsul Alam Khan rreth orës 21:15 ndërkohë që kthehej u bë preh e një sulmi me thikë. Pas sulmit ajo u dërgua në spital ku edhe pse ndërhyrjet e mjekëve ishin të shpejta nuk arriti të mbahej në jetë.

Exit mobile version