Ballina Jeta Shëndetësi ​Nëse dëshironi të ruani shëndetin e mëlçisë, këto katër lloje perimesh janë...

​Nëse dëshironi të ruani shëndetin e mëlçisë, këto katër lloje perimesh janë aleatët tuaj

Mëlçia ka një aftësi unike për t’u rigjeneruar pas dëmtimit, por ende nuk është i pathyeshëm dhe zgjedhja e ushqimit dhe pijeve ndikon ndjeshëm në shëndetin e tij.

Funksioni i mëlçisë është, ndër të tjera, të pastrojë trupin nga toksina, të ndihmojë në tretje, të ruajë vitaminat dhe mineralet, dhe të sintetizojë proteinat.

Ka shumë ushqime të pasura me lëndë ushqyese që kanë një efekt të dobishëm në mëlçi, dhe një grup veçanërisht i rëndësishëm ushqimesh janë perimet.

Panxhari

Hulumtimet tregojnë se lëngu i panxharit parandalon sëmundjet duke ndihmuar mëlçinë të kryejë funksionet e saj. Të dhënat aktuale tregojnë se disa antioksidues që gjenden te panxhari, të quajtur betalain, kanë veti antikancerogjene dhe antiinflamatore.

Brokoli

Lëndët ushqyese specifike që gjenden në perime si brokoli janë veçanërisht të dobishme për shëndetin e mëlçisë. Brokoli mund të hahet i papërpunuar ose i gatuar, mund të shtohet në makarona ose sallata të ndryshme dhe mund të shërbehet edhe si pjatë anësore.

Lakrat e Brukselit

Lakrat e Brukselit janë bërë shumë të njohura vitet e fundit dhe për arsye të mira. Përveç përmirësimit të tretjes dhe sigurimit të sasive të mëdha të vitaminave dhe mineraleve, ai përmban edhe komponime bimore që mbështesin funksionin e mëlçisë. Lakrat e Brukselit hahen më shpesh të pjekura, të ziera ose të ziera në avull.

Perime me gjethe

Ky grup perimesh përfshin kale, spinaq, chard zviceran dhe marule, dhe është plot me antioksidues, të cilët mbrojnë trupin nga radikalet e lira të rrezikshme. Një studim i fundit zbuloi se ngrënia e spinaqit të papërpunuar zvogëlon rrezikun e sëmundjes së mëlçisë yndyrore jo-alkoolike.

Exit mobile version