Ballina Kulturë Evenimente Parada e deveve, ndër atraksionet e Katarit 2022

Parada e deveve, ndër atraksionet e Katarit 2022

Nazaa’a është një krijesë madhështore me jele që kapërceu disa raunde paraprake dhe qindra deve të tjera për të fituar paradën “Katar Camel Mzayen Club”. Ngjarja, e cila u mbajt për të sjellë ndërgjegjësimin kulturor për vizitorët e Kupës së Botës, u sponsorizua nga Ministria e Sportit dhe Rinisë, në bashkëpunim me Komitetin Suprem për Dorëzim dhe Trashëgimi dhe Komitetin Lokal të Organizimit të Kupës së Botës

Si të gjithë garuesit e mirë, Nazaa shfaqi jo vetëm bukuri marramendëse, por edhe gatishmëri dhe hir.

Ajo lau qerpikët e saj dhe u paraqit me një buzëqeshje për kamerat e televizionit në Kupën Botërore Mzayen, paradë e mbajtur në shkretëtirën e Katarit rreth 25 kilometra larg nga Doha dhe Kupa Botërore e Futbollit.

Nazaa’a, kini kujdes, është një deve.

Ndërgjegjësimi kulturor

Mendojeni si një gërshetim të “Dow Show” Westminsterin dhe Crossed dhe Miss America, përveçse, mirë, këtu janë devetë.

Nazaa’a është një krijesë madhështore me jele që kapërceu disa raunde paraprake dhe qindra deve të tjera për të fituar paradën “Katar Camel Mzayen Club”.

Ngjarja, e cila u mbajt për të sjellë ndërgjegjësimin kulturor për vizitorët e Kupës së Botës, u sponsorizua nga Ministria e Sportit dhe Rinisë, në bashkëpunim me Komitetin Suprem për Dorëzim dhe Trashëgimi dhe Komitetin Lokal të Organizimit të Kupës së Botës.

Nazaa’a ishte një nga 15 devetë që garuan për kurorën, duke u paraqitur para tifozëve ndërsa mbante aksesorë të ndryshëm.

“Mendova se deveja jonë ishte më e mirë se Ronaldo dhe Messi”, tha me shaka Jassim al Kuwari, pjesë e familjes që zotëron Nazaa’an.

Këto ngjarje mbahen rregullisht në të gjithë Lindjen e Mesme, ku njerëzit janë lidhur me deve për breza

Vlerë kulturore

“Kjo është kultura jonë. Kjo është nga shumë kohë më parë, nga baballarët dhe gjyshërit tanë”, tha Al Kuwari. “Sot është një konkurs, një konkurs bukurie. Na pëlqejnë këto deve. Ne u japim atyre emra. Është si një familje”.

Vizitorët u përshëndetën nga një xhingël devesh me mbishkrimin “Mirë se vini në konkursin e devesë” dhe i shërbyen Karakut një çaj me erëza me qumësht. Pronarët dhe familjet e tyre u ulën në një tendë luksoze me ajër të kondicionuar me karrige prej kadifeje të kuqe dhe një mur qelqi për të parë konkursin.

Tërheqja kryesore ishin devetë femra të trajnuara e të pastra. Konkurrentet bëjnë disa kalime para një qëndrimi të fansave që brohorasin për të preferuarat e tyre. Ekziston edhe një konkurs për mjeljen, me çmimin që shkon për devenë që prodhon më shumë qumësht.

Mos gaboni!

Mos bëni gabim, ky është një konkurs serioz: një mjek është në staf për të siguruar që kafshët të mos përdorin mbushës ose botoks për t’i bërë më të bukura. Dhjetorin e kaluar dhjetëra deve u diskualifikuan nga Festivali i Deveve të mbretit Abdulaziz në Arabinë Saudite për përmirësime kozmetike.

Pastaj janë paratë: fituesi, garuesi dhe devetë e vendit të tretë të gjithë marrin trofe. Pronarët e Nazaa’s fituan 200.000 rijalë të Katarit (55.000 dollarë). Deveja që prodhon më shumë qumësht fiton 15.000 rijalë.

“Unë kam qenë me deve në konkurset e tyre që kur isha fëmijë”, tha pronari i damës, Hamad al Greissi. “Devetë ishin atje para aeroplanëve dhe makinave. Ato u quajtën anijet e shkretëtirës. Pas automjeteve moderne, devetë u bënë më pak të njohura, por ato ende zënë vend të rëndësishëm në kulturën tonë”. /koha

Exit mobile version