Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Përmbledhje e zhvillimeve të fundit në Palestinë

Përmbledhje e zhvillimeve të fundit në Palestinë

Huthët e Jemenit shënjestruan dy anije mallrash në Detin e Kuq. SHBA thotë se një nga shkatërruesit e saj hodhi në ajr dy dronët që nisën sulmet.

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian rinovoi paralajmërimin për zgjerimin e luftës nëse forcat izraelite vazhdojnë të kryejnë “krime lufte” në Gaza dhe Bregun Perëndimor të pushtuar.

Kryeministri i Katarit, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani bën thirrje për një “hetim të menjëhershëm, gjithëpërfshirës dhe të paanshëm ndërkombëtar” mbi ato që ai i quajti “krimet izraelite në Gaza”.

Ronen Bar, shefi i agjencisë vendase të spiunazhit të Izraelit, Shin Bet, zotohet të ndjekë Hamasin “kudo”, duke përfshirë Libanin, Turqinë dhe Katarin, edhe nëse duhen vite.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve thotë se 61 gazetarë dhe punonjës të medias, duke përfshirë 54 palestinezë, katër izraelitë dhe tre shtetas libanezë janë vrarë që nga 7 tetori.

Izraeli bombardon Gazën, duke përfshirë qytetin Khan Younis në jug.

Një bastisje izraelite pranë spitalit Kamal Adwan në Jabalia në Bregun Perëndimor të pushtuar vrau të paktën katër persona, raporton Wafa.

Izraeli thotë se vrau komandantin e Hamasit, Haitham Khuvajari.

Izraeli vendosi 30 automjete të blinduara në një bastisje në agim në Jenin, një nga disa bastisjet gjatë natës në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Mirjana Spoljaric Egger, presidente e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC) do të vizitojë Rripin e Gazës.

Exit mobile version