Ballina Jeta Shëndetësi Pesë mënyra për të luftuar simptomat e etheve të barit pa ilaçe

Pesë mënyra për të luftuar simptomat e etheve të barit pa ilaçe

Nëse nga simptomat e pakëndshme të etheve të barit, tani është koha kur të prekni faculetat mjaft shpesh. Për fat të mirë, ju mund të jeni në gjendje të lehtësoni lotimin e syve dhe rrjedhjen e hundës pa përdorimin e medikamenteve.

Mjeku britanik, i cili në TikTok prezantohet si Dr. Sooj, dha pesë këshilla që mund të ndihmojnë. E para përfshin aplikimin e vazelinës rreth vrimave të hundës dhe nën sy.

“Vazelina vepron si një pengesë për të kapur grimcat e polenit dhe zbut efektin e inflamacionit të lëkurës që shpesh shkaktohet nga simptomat e etheve të barit”, tha ai.

Së dyti, mbani syze dielli që ju përshtaten afër syve për të parandaluar hyrjen e polenit në sytë tuaj. Pas kësaj, mbani dritaret dhe dyert të mbyllura sa më shumë që të jetë e mundur. Ndonëse mund të jetë joshëse të lini pak ajër në një ditë të nxehtë, ai gjithashtu lejon që poleni të hyjë në shtëpinë tuaj dhe të përkeqësojë simptomat.

Këshilla e katërt është të pastroni rregullisht shtëpinë dhe të fshini pluhurin me një leckë të lagur dhe në fund – të blini një filtër poleni për hapjet e ajrit në makinën tuaj.

Sooj postoi një video tjetër në të cilën ai këshillonte të shmangni aktivitetet si ecja në bar dhe gjithashtu të mos mbani lule të freskëta në shtëpi, shkruan Index.hr.

“Mos pini duhan dhe mos qëndroni pranë duhanpirësve, mos i thani rrobat jashtë dhe mos lejoni kafshët shtëpiake në shtëpi, sepse ato gjithashtu mund të sjellin polen në shtëpinë tuaj”, sugjeroi ai.

Exit mobile version