Ballina Lajmet Raka, brenda 48 orëve të fundit vriten 70 civilë

Raka, brenda 48 orëve të fundit vriten 70 civilë

Brenda 48 orëve të fundit në Raka të Sirisë janë vrarë 70 civilë si rezultat i sulmeve të koalicionit të kryesuar nga SHBA-të dhe sulmeve të organizatës terroriste PKK/PYD, raporton Anadolu Agency (AA).

Rrjeti aktivist “Raka po masakrohet në heshtje” i cili deshifron praktikat e organizatës terroriste DEASH që mban nën kontroll qytetin Raka, përmes një njoftimi në Twitter ka bërë të ditur se në 48 orët e fundit janë vrarë 70 civilë si rezultat i sulmeve të njësisë ajrore të koalicionit dhe Forcave Demokratike Siriane, ku pjesën më të madhe të këmbësorisë e përbëjnë PKK/PYD.

Në deklaratë thuhet se gjysma e këtyre civilëve kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. Aty po ashtu njoftohet se Shkolla e Industrisë dhe Fakulteti i Shkencave në Raka që punon në kuadër të Universitetit të Eufratit në qytetin Dejrizor të kontrolluar nga DEASH-i, janë rrënuar në tërësi.

Exit mobile version