Ballina Jeta Dieta Si të dobësoheni me lëngë të patates…

Si të dobësoheni me lëngë të patates…

Shumica e gjërave që kanë veti shëruese, kanë një shije jo fort të mirë për ne. Kështu ndodh edhe me lëngu e patates, i cili është krejtësisht pa shije, por është shumë i shëndetshëm dhe përfshihet në dietën mjekësore.

Trupi bëhet alkalik;
Lëngu i patates mund të ndihmojë në krijimin e ekuilibrit të acidit të trupit, gjë që është shumë e rëndësishme për ne.

Ka veti anti-inflamatore;
Lëngu i patates mund të ndihmojë me artritin dhe forma të tjera të proceseve inflamatore, sidomos për dhimbjet e kyçeve. Gjithashtu stimulon qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin.

Rigjallëron lëkurën:
Lëngu i patates ka një efekt qetësues në ekzemë, në zhdukjen e puçrrave të fytyrës dhe ndihmon për të pastruar lëkurën.

Ndihmon në procesin e humbjes së peshës:
Për këtë qëllim është e nevojshme të pini një gotë me lëng patate para mëngjesit dhe një tjetër 2-3 orë para se të flini.

Pastron mëlçinë;
Prandaj mund të përdoret për dietat e detoksit, por gjithashtu mund të lehtësojë funksionin e mëlçisë dhe të fshikëzës së tëmthit nëse ka probleme. Për këtë qëllim, pini një gotë me lëng në mëngjes me stomakun bosh.

Ndihmon në trajtimin e gastritit dhe ulçerës:
Prandaj, është e këshillueshme të konsumoni një lugë lëng patate të holluar në ujë gjysmë ore para mëngjesit, drekës dhe darkës./Mesazhi/

Exit mobile version