Ballina Jeta Shëndetësi Ulin rrezikun e sëmundjeve dhe përmirësojnë sistemit tretës, cilat ushqime mund t’i...

Ulin rrezikun e sëmundjeve dhe përmirësojnë sistemit tretës, cilat ushqime mund t’i konsumoni çdo ditë

Pavarësisht nëse po përpiqeni të humbni peshë, apo thjesht keni vendosur të filloni të kujdeseni më mirë për veten, ka disa ushqime që në çdo rast ju vijnë në ndihmë.

Dhe siç tashmë e dini , ndjekja e një regjimi ushqimor të shëndetshëm dhe të ekuilibruar është i rëndësishëm për të qenë të shëndetshëm.

Megjithatë shpesh ndodh që zgjedhja e ushqimeve të duhura mund të jetë e ndërlikuar.

Nëse dëshironi të humbisni peshë, të keni një lëkurë me shkëlqim apo thjesht të lehtësoni punën e sistemit tretës, njihuni me disa ushqime që duhen ngrënë të paktën një herë në ditë për t’i përmbushur këto nevoja.

Për më tepër, ato gjenden me shumivë në treg dhe mund të përshtaten lehtësisht në regjimin tuaj ushqimor.

Perimet gjethe jeshile

Spinaqi, lakra jeshile, marulja e freskët dhe të tjera perime të tilla, janë një mënyrë e shkëlqyer për të rritur sasinë e vaktit që konsumoni pa u shqetësuar për kaloritë që po konsumoni.

Këto zarzavate janë plot me antioksidantë, vitamina dhe minerale, që janë të domosdoshëm për një sistem të shëndetshëm imunitar, flokë dhe lëkurë të fortë.

Ato janë gjithashtu të pasur me fibra dhe do t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur për më gjatë.

Vezët

Të pasura me proteina si dhe në yndyrna të shëndetshme, konsumi i rregullt i tyre rrit nivelet e kolesterolit “të mirë”, i cili lidhet me një rrezik më të ulët të shumë sëmundjeve.

Arrorët

Bajamet, shqemet, fistëkët, lajthitë, etj janë një burim i mirë i shumë lëndëve ushqyese kur konsumohen në formën e tyre natyrale.

Ato konsiderohen si një opsion i shkëlqyer kur dëshironi të konsumoni një meze të lehtë ndërmjet vakteve.

Janë gjithashtu të pasura me yndyrna të shëndetshme dhe antioksidantë, duke përfshirë acidet yndyrore omega-3, të cilat mbështesin funksionin e trurit dhe mbrojnë nga sëmundjet e zemrës.

Exit mobile version