Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Ushtria irakiane largon mbi 5.000 civilë nga Mosuli perëndimor

Ushtria irakiane largon mbi 5.000 civilë nga Mosuli perëndimor

Më shumë se 5,000 civilë irakianë kanë ikur nga shtëpitë e tyre në Mosulin perëndimor, pasi forcat irakiane janë duke luftuar për të larguar militantët e organizatës terroriste ISIS nga veriu i Irakut.

“Forcat irakiane kanë evakuuar rreth 5,200 civilë në Mosulin perëndimor në 24 orët e fundit,” tha të dielën oficeri ushtarak Jabbar Hassan.

Ai tha se eksodi i civilëve nga ana perëndimore e qytetit ende vazhdon.

“Ne presim rritje të numrit të personave të zhvendosur, pasi forcat tona të depërtojnë në zonat e populluara në Mosulin perëndimor,” tha ai.

Ndërkohë, Iyad Rafed, nga Gjysmëhëna e Kuqe e Irakut, tha se ne kampin Hammam al-Alil – ku strehohen rreth 4000 familje, nuk ka kapacitet për të pranuar më shumë refugjatë.

“Ka më shumë se 24.000 persona në kamp,” tha Rafed për Anadolu Agency.

Sipas OKB-së, rreth 750.000 civilë në Mosulin perëndimor tani po përballen me krizë të rëndë humanitare.

Në mes të muajit shkurt, forcat irakiane – të mbështetura nga një koalicion ajror i udhëhequr nga SHBA –të, filloi operacionet e reja që synonin spastrimin e vendit nga terroristët e ISIS-it që kanë marrë nën kontroll Mosulin perëndimor.

Ofensiva erdhi si pjesë e një fushate më të gjerë, të nisur tetorin e kaluar, për të rimarrë të gjithë qytetin të cilin ISIS e pushtoi në mes të vitit 2014. Pothuajse i gjithë veriu i vendit është në duart e tyre. /MESAZHI/

Exit mobile version