Ballina Kuzhinë Vezë të Pjekura në Tavë – Si t’i Përgatisni

Vezë të Pjekura në Tavë – Si t’i Përgatisni

Me siguri edhe ju preferoni t’i konsumoni në mëngjes, drekë apo darkë në forma të ndryshme.

AgroWeb sot ju sugjeron një recetë të re, pak larg asaj klasikes se gatimit të vezëve të skuqura apo të ziera.

Mësoni më poshtë recetën e plotë të tyre.

Përbërësit për 6 persona

2-3 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë kafe spec i kuq i ëmbël
Kripë
1 qepë e njomë
1 thelbi hudhër
1 tas domate qershi
Bukë e zezë e prerë hollë
6 Vezë
Fara speci djegës
Majdanoz
Fara speci djegës
Domate të freskëta

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete ndizni furrën në temperaturën 180 gradë C.

Më pas zgjidhni një tavë me kupa si ato që përdoren për të gatuar recetën e cupcake.

Nëse nuk e keni një të tillë, mund të përdorni kupa të vogla dhe t’i vendosni në një tepsi të madhe.

Vazhdoni duke i lëyer kurpat e tavës tuaj me vaj.

Ndërkohë në një tigan skuqni qëpën, hudhrën dhe erëzat për rreth dy minuta, derisa qepa të zbutet.

Shtoni domatet e prera në kubikë dhe skuqini për dy deri në tre minuta të tjera.

Merrni fetat e bukës dhe i shtypni me një shishe qelqi derisa të kenë marrë një formë pete dhe i vendosni në format e tavës.

Mbushni format me qepën dhe domaten e skuqur në tigan dhe shtoni një kokërr vezë në çdo formë.

Futeni tavën në furrë për rreth 15 minuta, derisa veza të jetë mpiksur.

Sugjerohet që të konsumohen të ngrohta.

Mund t’i servirni me domate të freskëta, fara speci djegës dhe majdanoz përsipër.

Zgjidhja ideale për një mëngjes të shpejtë dhe shumë të shijshëm!/

Exit mobile version