Aksident tragjik në Bullgari, flet Bujar Osmani

Të paktën 45 persona, duke përfshirë 12 fëmijë, kanë vdekur pasi një autobus u përplas dhe mori flakë në Bullgarinë perëndimore, thonë zyrtarët.

Incidenti ndodhi në një autostradë rreth orës 02:00 pranë fshatit Bosnek, në jug-perëndim të kryeqytetit Sofje.

Autobusi raportohet se ishte i regjistruar për në Maqedoninë e Veriut dhe kryesisht transportonte pasagjerë nga ai vend.

Shkaku i përplasjes dhe zjarrit po hetohet. Shtatë persona me djegie u dërguan në spitalin e Sofjes.

Kryeministri i përkohshëm Stefan Yanev e përshkroi incidentin si “një tragjedi të madhe”.

Ministri i Jashtëm maqedonas Bujar Osmani tha se autobusi po kthehej në kryeqytetin Shkup nga një udhëtim pushimi në fundjavë në qytetin turk të Stambollit, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Zona përreth vendit ku ndodhi incidenti i së martës në autostradën e Strumës tashmë është mbyllur, transmeton Klankosova.tv.