Si të përgatisni qumështin e bajameve në shtëpi?

0
Në këtë artikull nuk do të flasim për qumështin e zakonshëm që vjen nga kafshët, por për atë bimorin që vjen nga bajamet. Qumështi është...

Yndyrat e bulmetit e ulin rrezikun e këtyre sëmundjeve

0
Sipas një studimi të ri me konsumuesit më të mëdhenj të qumështit dhe nënprodukteve të tij, ata që konsumojnë më shumë yndyrë bulmeti janë...

Çfarë ndodhë me lëkurën nëse konsumoni arra çdo ditë?

0
Konsumimi i vetëm gjysmë filxhani arra në ditë mund të ulë nivelet e kolesterolit dhe të sjellë shumë përfitime për shëndetin tuaj. Arrat janë të...

ShSKUK: 455 pacientë po trajtohen nga COVID-19

0
Në spitalet e përgjithshme në Kosovë po trajtohen 455 pacientë të infektuar me COVID-19. Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka njoftuar se prej...

1,100 raste të reja me kancer në Kosovë gjatë këtij viti

0
Në Klinikën e Onkologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nga janari deri në pjesën e parë e shtatorit 2021, janë ofruar rreth 200...

Shenjat që tregojnë se kemi konsumuar shumë vitaminë C

0
Vitamina C ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin dhe është e rëndësishme të përfshihet në dietën tuaj. Mungesa e saj mund të ketë efekte negative...

​Sa kohë i duhet trurit të shërohet pas një nate pa gjumë?

0
Nëse mendoni se pas një nate pa gjumë do të jeni në gjendje të shëroheni ditën tjetër, nëse shkoni në shtrat në kohë, e...

Zbulohet problemi i vërtetë që shkakton cigarja tek konsumuesit e saj

0
Njerëzit që pinë cigare dhe ata që i rrethojnë, e dinë se sa i dëmshëm është zakoni i tyre. Por, pyetjet thelbësore janë se cili...

Le t’i përballojmë sëmundjet e vjeshtës me shegë

0
E pasur me vitaminë A, vitaminë B5 (acidi pantotenik), E, C, acid folik, kalium dhe fosfor,antioksidantë etj shega mund të quhet pa frikë një...

Sipas mjekëve duhet të bëni këtë nëse ju bien flokët me shtëllunga apo ju...

0
Këto lëngje janë të pasura me vitamina dhe minerale dhe mund t’i përgatisni lehtësisht në shtëpi. Pagjumësi, thonj që thyhen lehtë dhe rënie flokësh ?...