Kanceri i stomakut, simptomat që nuk duhet të anashkaloni

0
Kanceri i stomakut, apo gastrik, është kryesisht me natyrë malinje. Megjithëse shkaqet e shumë tipeve të kancereve nuk janë plotësisht të qarta, kërkimet kanë...

Pse ju dhembin kockat në ditët me shi? Ja çfarë duhet të bëni për...

0
Gjatë sezonit të shirave, nivelet e lagështirës rriten, dhe bashkë me trysninë në ajër dhe ndryshimin e papritur të temperaturave, ato shkaktojnë dhimbje të...

Disa ëmbëlsues artificialë mund të lidhen me sëmundjet e zemrës, thotë studimi

0
Vështirësitë e mundshme shëndetësore nga ëmbëltuesit artificialë – të fajësuar tashmë nga disa studiues për diabetin, obezitetin dhe më shumë – janë zgjeruar edhe...

Mjalti më i mirë se antibiotiku për kollën akute

0
Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën akute...

Sa kafe në ditë mund të pijë një person që vuan nga tensioni i...

0
Pjesëmarrësit në studim kishin një tension sistolik të gjakut që varionte nga 40 deri në 159 mm/Hg dhe një tension diastolik që varionte nga...

Si reagon organizmi juaj nëse e hani ushqimin shpejt

0
Ngrënia me shpejtësi është e gabuar dhe rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe hemoragjisë cerebrale. Ky është konkluzioni i një studimi të kryer...

Mos e hiqni bukën nga dieta juaj, por zgjidhni të duhurën!

0
Buka është një ndër ushqimet më të preferuara por njëkohësisht edhe më pak të rekomandueshme. Ka shije kaq të mirë, por shpesh marrim mesazhe...

Kafeja ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe vdekjes së hershme!

0
Të pish dy deri në tre filxhanë kafe në ditë, mund të ketë një efekt pozitiv për shëndetin e zemrës. Një studim i ri...

Sëmundjet që ju bëjnë të keni ftohtë

0
Gjatë stinës së dimrit, organizmi dhe zemra punojnë më shumë për të përballuar të ftohtin. Kjo gjë mund të jetë e rrezikshme për të moshuarit...

Ataku kardiak nuk vjen papritur, 6 shenjat që jep trupi para “goditjes”

0
Shenjat që trupi shfaq përpara atakut kardiak. Ndjesia e shtrëngimit në gjoks është një shenjë klasike, por një sulm në zemër mund të vijë...

Liverpool fiton pa telashe ndaj Rangers

0
Liverpool është kthyer te fitorja në Champions League. Skuadra e Liverpool ka marrë tri pikë të reja në grupin e saj, duke mposhtur skuadrën e...