Mënyrat si të trajtoni kolitin ulçeroz duke konsumuar arra, ushqimet që duhet të shmangni

0
Koliti ulçeroz është një sëmundje inflamatore që prek zorrët dhe rektumin, ku shkakton plagë të ndryshme në pjesën e brendshme të tyre. Koliti shkakton dhimbje,...

6 mënyra si të hiqni dorë nga sheqeri/ Sa gramë duhet të konsumoni në...

0
Ne shpesh e fajësojmë veten për konsumimin e tepërt të sheqerit. Por në fakt edhe ata që janë të vetëdijshëm se si funksionojnë hormonet dhe...

Fruti i plotë apo lëngu/ Cili ka më shumë vlera për organizmin

0
Lëngu i portokallit tingëllon si alternativë e mençur dhe e shëndetshme për ta nisur ditën. Megjithatë ajo gotë me lëngun e artë mund të mos...

Ushqimet më të shëndetshme për fëmijët

0
Të kesh fëmijë është një gjë e mrekullueshme dhe me siguri shpesh keni menduar rreth mënyrës se si dëshironi t’i rrisni. Mirëpo kjo mund të...

Nëse nuk hani mëngjes, rrezikoheni nga këto sëmundje

0
Një studim konfirmon dhe njëherë rëndësinë që ka konsumi i vaktit të mëngjesit. Shkencëtarët nga Shkolla e Shëndetit Publik të Universitetit të Harvardit kryen...

Pse zverdhet lëkura kur hani shumë karrota

0
Karotat janë një perime e shijshme dhe një përbërës i rregullt në shumë pjata. Ato janë të pasura me fibra, kalium, vitamina K dhe C,...

Perimet që do t’ju ​​ndihmojnë të humbni peshë

0
Pothuajse çdo lloj perime është e mirë për shëndetin tuaj. Por ka disa specifike që kanë përparësinë për t’ju ndihmuar të humbni peshë. Sipas...

A është ngjitëse psoriaza? Shkaqet dhe trajtimi i saj

0
Psoriaza nuk është një sëmundje ngjitëse, kështu që ajo nuk përhapet nga personi në person. Shpërthimet e psoriazës përhapen në trup për shkak të...

5 ushqime të lehta që mund t’i konsumoni para gjumit

0
Gjumi i pashqetësuar gjatë natës është një nga gjërat më të mira për shëndetin tuaj. Por një nga fajtorët më të zakonshëm të zgjimit në...

Asnjë i vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

0
Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nuk është raportuar për asnjë vdekje nga COVID-19, ndërsa janë shënuar 35 raste të reja të infektimit. “Nga...