Problematikat më të shpeshta në ORL gjatë stinës së verës, pse duhet të jemi...

0
Ndryshimi i stinëve sjell problematika të ndryshme shëndetësore që lidhen me përshtatjen e trupit me sezonin e ri. Teksa i themi “mirupafshim” dimrit të...

Publikohet raporti, sërish numër i lartë i rasteve të reja me COVID-19 në Kosovë

0
Ministria e Shëndetësisë ka publikuar raportin e IKSHPK-së për rastet e reja me COVID-19 në Kosovë. Gjatë 24 orëve të fundit, sipas njoftimit të MSH-së...

Pandemia nxiti prodhimin e bimëve të egra organike

0
Prodhimi i bimëve organike të egra vitin e kaluar shënoi rritje vjetore me 65%. Kjo rritje erdhi për shkak të kërkesës që pati tregu ndërkombëtar...

Gastroenteriti, simptomat dhe trajtimi tek fëmijët

0
Dr. Irma Hajdari, mjeke pediatre pranë Urgjencës pediatrike, QSUNT Çfarë është Gastroenteriti? Gastroenteriti është inflamacioni akut i stomakut dhe zorrëve që karakterizohet me të vjella,...

USHQYERJA E SHËNDETSHME DHE MIKROBIOMA INTESTINALE

0
Trakti gastrointestinal i njeriut (GI) përfaqëson një nga ndërfaqet më të mëdha (250-400 m2) të kontaktit ndërmjet organizmit, faktorëve mjedisorë dhe antigjenëve në trupin...

Ja pse nuk duhet ta fusim shalqirin në frigorifer

0
Vapa e madhe na detyron që shumicën e ushqimeve t’i fusim në frigorifer, madje edhe shalqinjtë, por në fakt ne bëjmë një gabim të...

IKSHPK: Tendencë e rritjes së rasteve, qytetarët që kanë simptoma të infektimit me coronavirus...

0
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë të ditur se këtyre ditëve ka shtim të rasteve me coronavirus, me tendencë të rritjes, ndërsa rekomandon...

Shkon në mbi 200 numri i rasteve të reja me COVID-19

0
Edhe 205 raste me COVID-19 janë konfirmuar në 24 orët e fundit në Kosovë. Kjo është bërë e ditur me anë të një komunikate për...

Paralajmërojnë për gjendje të rënda shëndetësore, nga çfarë sëmundje rriskoheni nëse ju ënjten gishtat

0
Vuani nga artriti dhe inflamacioni ju ka shkaktuar ënjtje të gishtave? Ose ndoshta keni konsumuar një vakt me shumë kripë dhe, si rezultat, unaza...

Për sa ujë ka nevojë trupi i njeriut?

0
Njeriu mund të jetojë tri minuta pa oksigjen, 30 ditë pa ushqim, por vetëm tri ditë pa marrë lëngje, thotë rregulli i artë. Pa...