Përbërësit që i shërbejnë shëndetit të zemrës, rekomandimet e kardiologëve

0
Ka disa mënyra për të mbështetur shëndetin e zemrës, nga të qenit aktiv deri te administrimi i stresit. Sipas kardiologes Elizabeth Klodas, prioriteti i të...

Presioni i gjakut është më i lartë dhe më i vështirë për t’u menaxhuar...

0
Hulumtimi i ri i paraqitur në Sesionet Shkencore të Hipertensionit 2023 të Shoqatës Amerikane të Zemrës sugjeron se moti mund të ndikojë në presionin...

Shenjat që paralajmërojnë se duhet ta kontrolloni nivelin e kolesterolit

0
Nëse po kërkoni të kujdeseni për shëndetin tuaj në mënyrën e duhur është e rëndësishme të kuptoni ndryshimin dhe të dini nivelet e kolesterolit...

Pasojat nga keqpërdorimi i personave të moshuar

0
Ngjashëm me llojet e tjera të dhunës, maltretimi i të moshuarve përbënë keqpërdorim fizik, seksual dhe psikik po ashtu edhe lënie pas dore. Por,...

Duart tregojnë shumë për gjendjen tonë shëndetësore, zbuloni çfarë tregon gjatësia e gishtërinjve

0
Pëllëmba e duarve mund të mos na tregojë saktësisht se çfarë na pret në të ardhmen, por ajo është një pasqyrë, ashtu si gishtat...

Stili i mirë i jetesës mbron nga depresioni

0
Një stil i mirë jetese mbron nga depresioni. Madje faktori vendimtar dhe më i rëndësishmi është gjumi. Këtë e vërteton një studim ndërkombëtar i udhëhequr...

Çantat e shkollës dëmtojnë shtyllën kurrizore, ortopedët: Shmangni peshat e rënda

0
Mjekët ortopedë kthejnë sytë nga dëmtimet skeletore që mund t’ju ndodhin fëmijëve nga peshat e rënda të çantave. Në një intervistë për Euronews Albania, mjeku...

Shëndeti i burrave: Njihuni me shenjat dhe simptomat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

0
Nisur nga kërkesat e jetës së përditshme, meshkujt shpesh neglizhojnë shëndetin e tyre dhe anashkalojnë shenjat paralajmëruese të cilat mund të jenë tregues për...

Ushqimet që mund ta nxitin migrenën dhe llojet tjera të kokëdhimbjes

0
Sulmet e migrenës mund të jenë shumë të pakëndshme dhe dhimbja mund të zgjasë me orë të tëra. Por, ajo që dihet më pak...

Specat djegës ruajnë zemrën

0
Hulumtuesit kanë zbuluar që përbërësit e specit të thatë të bluar, por edhe i llojeve të freskëta djegës dhe jodjegës mund të ulin tensionin...