IKShPK-ja del sërish me këshilla për mbrojtje nga temperaturat e larta

0
Temperaturat e larta që po shënohen këtyre ditëve ndikojnë negativisht në organizmin e njeriut sidomos te të moshuarit. Duke u ekspozuar në diell për...

Në QKUK nis dhënia e terapisë për parandalimin e infeksionit nga virusi HIV

0
Në Kosovë ka filluar dhënia e terapisë për parandalimin e infeksionit para ekspozimit ndaj virusit HIV. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin, drejtori i Klinikës...

Ministria e Shëndetësisë hap konkursin për mbi 300 punonjës në shëndetësinë publike

0
Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka njoftuar se tashmë është hapur konkursi nga Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës për punonjës të rinj. Vitia...

Temperaturat e larta, AUV kërkon nga qytetarët të kenë kujdes me këto produkte ushqimore

0
Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) bën thirrje që qytetarët të kenë kujdes me ushqimet, sidomos tash që temperaturat janë ngritur. Zëdhënësi i AUV, Lamir...

Parandalohet rritja joracionale e çmimit të barnave në Kosovë

0
Rrjeti i Organizatave Jo-Qeveritare AVONET ka njoftuar se Ministria e Shëndetësisë e ka anuluar vendimin e komisionit të caktuar nga vetë Ministria për caktimin...

Mbi 1,000 punëtorë shëndetësorë kosovarë u punësuan në Gjermani për nëntë muaj

0
Mbi 1,000 punonjës shëndetësorë kosovarë janë punësuar në Gjermani vetëm për nëntë muaj të vitit 2023. Instituti GAP ka publikuar të dhënat për numrin e...

Spitali i Prishtinës, mbi 50 milionë euro investim dhe 400 vende të reja të...

0
Kanë kaluar më shumë se dy dekada prej kur është premtuar se do të fillojë ndërtimi i Spitalit të Prishtinës, i cili parashihet të...

Kurti bisedë telefonike me Scholz: Gjermania ta mbështesë anëtarësimin e Kosovës në KiE

0
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kancelarin gjerman Olaf Scholz gjatë të cilës ia ka nënvizuar shpresën se Gjermania...

Alarmante: Rreth 40 mijë përdorues aktiv të drogave, në Psikiatri s’ka vende të lira

0
Rreth 40 mijë përdorues të drogës konsiderohet se janë në Kosovë, prej tyre afër 10 mijë janë në kategorinë e përdoruesve problematikë. Kështu thonë...

QKUK-ja bëhet me skanerin PET/CT

0
Qendra Klinike Universitare e Kosovës sot për herë të parë është bërë me pajisjen për diagnostikim dhe menaxhim të llojeve të ndryshme të kancerit,...