Mbulesa – simbol i lirisë

0
Nëse i tejkalojmë fjalimet e zhurmshme, slloganet moderniste me ndikim tërheqes dhe mashtrues të atyre qe mendojnë se mbulesa është pengesë, nuk do të...

Zgjedhja e shokut të jetës 2

0
Së dyti: Personat me të cilët është e mundur jetesa, me gjithë problemet dhe vuajtjet që shkaktojnë. 1 – Personaliteti vesveseli (skeptik), hetues, inatçi dhe...

Shkenca i jep fund polemikes…A janë gratë më pak të korruptuara në politikë sesa...

0
Shumë njerëz besojnë se gratë janë më pak të korruptuara dhe kanë kritere më të larta morale për shkak të standardeve me rrënjë të...

Numri i binjakëve të lindur, si kurrë më parë

0
Numri i binjakëve të lindur në botë është më i larti ndonjëherë dhe ka arritur kulmin thonë studiuesit Rreth 1.6 milion binjakë lindin çdo vit...

I dashuruar pa kushte

0
  Sa ma shumë që thellohemi në konceptin e dashurisë, aq më shumë shohim bukurinë e saj. Dashuria e vërtetë është të duash të tjerët pa...

Danimarka i rikthehet normalitetit, rihapen shkollat me “distancë mes nxënësve”

0
Danimarka ka kthyer sërish fëmijët në shkollë, fill pasi u mor vendimi për lehtësimin e kufizimeve nga koronavirusi duke u bërë kështu i pari...

Një ditë në karantinë (shembull ideal i organizimit)

0
1.       Falja e namazit te Sabahut Qendrimi 10 minuta duke medituar dhe lutur All-llahun per dite te mbare (duke perseritur duate e Sabahut) Falja e dy rekateve...

Hulmutim: Gratë turke më të lumtura se burrat

0
Ndërsa mbi gjysma e opinionit turk thotë se janë të lumtur, gratë u deklaruan më të lumtura me një normë prej rreth 10 për...

Mësoni disa nga ushqimet të pasura me kalcium për fëmijët

0
Është shumë e rëndësishme që nëna të jetë e kujdesshme në dietën e fëmijës së saj pasi sasia e duhur e ushqyerjes në vitet...

Përse nuk duhet t’i përkundni fort bebet

0
Përkundja e fortë i bën dëm bebeve. Madje në çdo 4 raste, një i porsalindur përfundon në gjendje kome, ose në vdekje. Sipas ekspertëve pediatër,...

Ky frut ndihmon me pagjumësinë

0
Ngrënia e kivit një orë para gjumit ndihmon në luftimin e pagjumësisë, kanë zbuluar studiuesit. Ky frut është i pasur me lëndë ushqyese dhe ka...