Kopshti Mbretëror Botanik thyen rekord

0
Kew Gardens ose Kopshti Mbretëror Britanik ka thyer rekordin Guiness për koleksionin më të madh të specieve bimore në një vend të vetëm. I ndërtuar...

Gjarpri prej 7 metrash gjen një shtëpi

0
Një nga zvarranikët më të mëdhenj në botë tashmë ka gjetur një shtëpi të përhershme në Lindjen e Mesme. E quajtur Super Gjarpri, ky piton...

Gjenden 80 skelete misterioze me duar të lidhura nga mbrapa një varr masiv

0
Ekspertët po analizojnë 80 skelete të gjetur me duar të lidhura pas shpine për të përcaktuar datën kur janë vendosur në një varr masiv. Kockat...

Interesante: Çertifikatë vaksinimi kundër pandemisë në kohën e Perandorisë Osmane

0
Çertifikatë vaksinimi kundër pandemisë në kohën e Perandorisë Osmane gjatë periudhës së Sulltan Abdulhamidit të dytë në vitin 1326 hixhri: Vula: Abdülhamid Han bin Abdülmecid...

Peshkaqenët tigër mund të jenë miqësorë

0
Pavarësisht reputacionit të tyre si kafshë vetmitare dhe muajve të tërë të gjuetisë në oqean të hapur, një studim ka zbuluar se peshkaqenët tigër...

Një në tre pemë të egra në rrezik zhdukjeje

0
Të paktën 30% e llojeve të pemëve në botë po përballen me rrezikun e zhdukjes, thuhet në një vlerësim të ri. Llojet variojnë nga...

Sekretet e bazës ushtarake të Gjadrit: Dikur “shtëpia” e avionëve, sot…

0
Shqipëria mund të jetë një vend me destinacione shumë të bukura turistike dhe jo vetëm. Vendi ynë mund të bëhet atraksion edhe për personat...

Pronari i dyqanit jep ushqime falas për klientët që zgjidhin ushtrimin e thjeshtë matematikor

0
Pronari i një dyqani ushqimesh në New York, Ahmed Alwan, i ofron ushqim falas të gjithë klientëve që janë në gjendje të zgjidhin një...

Delfini i mbijeton për mrekulli djegies nga dielli dhe lind një këlysh

0
Delfini që i mbijetoi djegies nga dielli pesë vite më parë në Gjirin Cromarty në Skoci ka lindur një këlysh. Spirtle ngeci në bregun...

Studim i ri: Mund të ketë jashtëtokësorë që jetojnë në nëntokën e planetit Mars

0
Mund të ketë jashtëtokësorë që jetojnë në nëntokën e planetit Mars, ka gjetur një studim i ri. Ekspertët thonë se elementët radioaktivë që mbajnë bakteret...