Fakte interesante në lidhje me gjakun e njeriut IV

0
1. Ne e konsiderojmë qelbin të neveritshëm, por në të vërtetë ai nuk është asgjë më tepër sesa qeliza të bardha të gjakut që...

A e dini se?

0
A e dini se mjalti eshte ushqimi i vetem qe nuk prishet kurre. A e dini se milingonat mund te jetojne dy jave nen uje! A...

Fakte interesante në lidhje me gjakun e njeriut

0
  1. Plazma e gjakut përbën rreth 55% të vëllimit total të gjakut në trupin e njeriut. 2. Gjaku përbëhet nga një lloj i veçantë i...

Fakte interesante në lidhje me gjakun e njeriut II

0
1.Trombocitet janë krejtësisht ndryshe dhe janë përgjegjës për mpiksjen e gjakut, sa herë që ndodh gjakderdhja për shkak të prerjes ose plagës. Kjo parandalon...

Fakte interesante në lidhje me gjakun e njeriut

0
Gjaku i njeriut është një lëng jashtëzakonisht i rëndësishëm. Nuk ka njeri në fytyrë të tokës që mund të mbijetojë pa këtë lëng. Një...

A e keni ditur ?

0
Popujt e Lindjes së Lashtë njihen ndër shpikësit dhe zbuluesit më të mëdhenj në disa fusha shkencore. Arritjet e tyre në fushën e...

Burri që lexoi 1 mijë herë Kuranin për 20 vjet

0
Djali i tij Metini tregon: "Pasi babai ndërroi jetë, hapa Kur'anin për ta lexuar. Ndërmjet faqeve të Kur'anin gjeta një fletë me shënime. E...

Marsi siç nuk e keni parë kurrë më parë!

0
Sipërfaqja e Planetit të Kuq duket ngjyrë gështenjë … Keni menduar ndonjëherë se si do të ishte, të ishit në sipërfaqen e Marsit? Epo, këto...

10 fakte rreth arit

0
10 fakte rreth arit 1- Ari i pastër mund të shtrihet. Deri në 50 milje (një milje është 1.6 kilometra) mund të zgjatët një fije e...

Bitcoin konsumon energji më shumë sesa disa shtete të botës

0
Bitcoin konsumon më shumë elektricitet sesa mbarë shteti i Argjentinës sipas një studimi bërë nga Universiteti i Kembrixhit. Gërmimi i kriptomonedhave kërkon përllogaritje të rënda...