A e keni ditur ?

0
Popujt e Lindjes së Lashtë njihen ndër shpikësit dhe zbuluesit më të mëdhenj në disa fusha shkencore. Arritjet e tyre në fushën e...

Nobelisti Peter Handke del edhe jugosllav! Ja si u pajis pasaportë nga Millosheviçi gjatë...

0
Fituesi i Nobelit në Letërsi, shkrimtari austriak Peter Handke, mban gjithashtu një pasaportë të ish-Jugosllavisë, dhënë për të nga Millosheviçi. Ky është...

Autostrada e parë në Los Anxheles para 78 viteve

0
Zyrtarët e Departamentit të Transportit të Kalifornisë dhe të qytetit Los Anxheles, më 30 dhjetor 1940, kryesuan ceremoninë për inugurimin e autostradës së parë...

5 gjëra që mund të bëni me bimën e aloe verës

0
Nëse i doni bimët, një alo vera duhet të jetë në shtëpinë tuaj. Për më tepër, është edhe e lirë. Edhe pse aloe vera...

Fakte interesante në lidhje me gjakun e njeriut

0
Gjaku i njeriut është një lëng jashtëzakonisht i rëndësishëm. Nuk ka njeri në fytyrë të tokës që mund të mbijetojë pa këtë lëng. Një...

​Shpërthen vullkani në Islandë

0
Një vullkan ka shpërthyer në jug-perëndim të kryeqytetit të Islandës, Reykjavik. Sipas zyrës meteorologjike të vendit, bëhet fjalë për një çarje 500-700 metra të gjatë...

Fosilet më të vjetra të pemëve zbulohen në New York

0
Fosilet më të vjetra të pemëve në botë raportohet të jenë gjetur në shtetin e New York-ut në SHBA, transmeton Anadolu Agency...

Në 2050 popullsia botërore do të arrijë në 9,7 miliardë

0
Popullsia e botës pritet të arrijë 9,7 miliardë në vitin 2050 kundrejt shifrës aktuale 7,7 miliardë, me një dyfishim të numrit të...

Mbushi telefonin në prizën e xhamisë, lë të holla dhe një mesazh…

0
Një qytetar i cili ngarkoi telefonin në një xhami në rrethin Altınyayla të provincës Sivas të Turqisë, la 2 lira në afërsi...

Miliarderi japonez kërkon shokë për të shkuar në Hënë

0
“Kërkoj 8 persona, do të udhëtojmë me raketën ‘Starship’ të prodhuar nga SpaceX”, theksoi Maezawa Miliarderi japonez, Maezawa Yusaku kërkon tetë persona për ta shoqëruar...