Shqipëria në sytë e mediave ndërkombëtare

0
Shqipëria është vënë së fundi në vëmendjen e mediave ndërkombëtare si një nga vendet e rekomanduara për t’u vizituar në vitin 2023. Pas një dokumentari...

Kosovarët nisen masivisht në deti, 20 mijë persona hynë në Shqipëri veç sot

0
Në Pikën Kufitare të Morinës në 15 ditëshin e parë të korrikut është shënuar fluks lëvizje të pushuesve nga Kosova që edhe këtë sezon...

Turqi, perla turistike Kapadokya për 10 muaj tërhoqi afër 2 milionë turistë

0
Rajoni piktoresk Kapadokya i Turqisë tërhoqi afro dy milionë turistë në dhjetë muajt e parë të vitit 2021, sipas shifrave zyrtare, raporton Anadolu Agency...

Faqja e njohur turistike: Plazhet mahnitëse të Shqipërisë

0
Shqipëria është e njohur për vendet e saj arkeologjike, kështjellat dhe plazhet e virgjëra me pamje mahnitëse dhe ujëra të kristaltë, vendi i duhur...

Faqja e njohur çeke: Shqipëria mundësi të pafundme për turizëm

0
Nga shëtitjet në bregdet me limane të fshehur në detin Jon ose Adriatik, në liqenet akullnajore në majat më të larta të Ballkanit, Shqipëria...

Turqi, “Kamioni Digjital” do të udhëtojë në 52 provinca

0
Drejtoria e Komunikimit e Presidencës së Turqisë nisi projektin e saj "Kamioni Digjital" për të treguar prosperitetin kombëtar, historik, kulturor, shkencor dhe teknologjik të...

Aeroportet turke regjistruan 5,2 milionë pasagjerë në janar

0
Numri i pasagjerëve të rrugëve ajrore në Turqi, përfshirë udhëtarët tranzit, arriti në 5,2 milionë në janar të këtij viti, zbuloi autoriteti i aeroporteve...

Ura 1000-vjeçare përballë rrezikut të zhdukjes për shkak të pushtimit armen

0
Ura rreth 1000-vjeçare me 15 harqe Hudaferin që është një nga monumentet kryesore të arkitekturës së Azerbajxhanit, është në rrezik zhdukjeje për shkak të...

Turqia mirëpriti 11,2 milionë turistë të huaj në 10 muaj

0
Turqia mirëpriti rreth 11,2 milion vizitorë të huaj gjatë dhjetë muajve të parë të vitit 2020, bëri të ditur Ministria e Kulturës dhe Turizmit...

Turqia priti 9,5 milionë vizitorë të huaj në 9 muajt e vitit 2020

0
Ministria e Kulturës dhe Turizmit e Turqisë ka bërë të ditur se vendi ka pritur rreth 9,46 milionë vizitorë të huaj gjatë nëntë muajve...