Girl in a jacket

Kosova jashtë integrimit rajonal ekonomik

0
Kompania e mishit “Meka”, që është një nga bizneset prodhuese në Kosovë, nuk ka arritur që të jetë e pranishme në tregjet rajonale, përveç...

Remitencat vjet arritën vlerën afër 1 miliard euro, Qeveria e ardhshme ta ketë fokus...

0
Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK) Fehmi Mehmeti, tha se sektori bankar ka pasur dhe vazhdon ta ketë rolin e saj në rimëkëmbjen...

Lira turke arrin vlerën më të lartë ndaj dollarit amerikan në 6 muajt e...

0
Lira turke ka vazhduar forcimin e saj kundrejt dollarit amerikan të hënën, duke arritur vlerën më të lartë në gjashtë muajt e fundit, në...

Bankat komerciale në Kosovë fitojnë rreth 80 milionë euro gjatë vitit 2020

0
Pavarësisht pandemisë COVID-19, bankat komerciale në Kosovë kanë shënuar fitim prej 79.9 milionë euro. Mirëpo, duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2019,...

Eksportet e Turqisë arrijnë shifrën më të lartë të janarit deri më tani

0
Eksportet e Turqisë arritën shifrën më të lartë të janarit në historinë e vendit duke tejkaluar 15 miliardë dollarë, bëri të ditur sot ministrja...

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata brenda një viti dërgon 977.3 milionë euro në Kosovë

0
Mërgata e Kosovës pavarësisht pandemisë COVID-19, ka vazhduar të dërgoj para në drejtim të vendit tonë. Të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovë tregojnë se...

Mbi 400 mijë kosovarë kanë aplikuar për tërheqjen e 10 përqindëshit nga Trusti, shuma...

0
Në Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës është duke vazhduar aplikimi për tërheqjen e 10 përqindëshit të parave nga Trusti pensional. Deri më tani rreth...

Paga në sektorin privat, më e ulët se ajo minimale

0
Paga minimale në vendin tonë nuk ka shënuar rritje që nga viti 2011, ajo vazhdon të jetë 130 euro për të punësuarit e moshës...

Qeveria e Turqisë kursen 9,5 miliardë dollarë në 2020

0
Qeveria e Turqisë kurseu rreth 66,5 miliardë lira turke (9,5 miliardë dollarë) në vitin 2020, njoftoi ministri i Thesarit dhe Financave, Lütfi Elvan, duke...

BQK: Ekonomia kosovare pëson rënien më të madhe në 20 vjetët e fundit, 7.2...

0
Mbi 70 mijë persona kanë hyrë në territorin e Kosovës, nga kufijtë tokësorë dhe ajrorë. Ekonomia e Kosovës pritet që të ketë një rënie...