“Logos-A” dhe “Alsar” promovojnë në Tiranë veprat e Ismail Ahmedit, kolanë veprash më shumë...

0
Tetë vëllimet e profesor Ismail Ahmedit tashmë kanë zënë vend në fondin e artë të kulturës dhe letërsisë shqipe dhe më gjerë. Krijimtaria e...

Kosovë, shënohet 50-vjetori i drejtimit të Orientalistikës në Universitetin e Prishtinës

0
Është mbajtur ceremoni me rastin e 50-vjetorit të themelimit të Departamentit të Orientalistikës në Universitetin e Prishtinës "Hasan Prishtina", raporton Anadolu. Në ceremoni morën pjesë...

Logos-A para lexuesve sjell kompletin 8 vëllimor të Tahir Kolgjinit

0
ShB Logos-A para lexuesve sjell kompletin 8 vëllimor të Tahir Kolgjinit. Vepra: Tahir Kolgjini 1-8 Formati: B5 Kjo kolanë e veprave të njërit ndër personalitetet e shquara...

Njoftim: Promovim i kompletit të veprave të prof. dr. Ismail Ahmedit

0
NJOFTIM Shtëpia Botuese Logos-A (Shkup) dhe Botimet Alsar (Tiranë), organizojnë promovimin e kompletit të veprave të prof. dr. Ismail Ahmedit. Fjalë përshëndetëse: Z. Ali Ahmeti, kryetar i...

Ndërron jetë hoxhë Fikret Limani nga fshati Bushtran, Preshevë

0
"Të All-llahut jemi dhe tek Ai do të kthehemi" Sot në një aksident trafiku ka ndërruar jetë hoxhë Fikret Limani nga fshati Bushtran. Biografi e shkurtër Fikret...

Kryeministri i ri i Skocisë udhëhoqi namazin në natën e parë në rezidencën zyrtare

0
Kryeministri i sapozgjedhur i Skocisë, Humza Yousaf, ndau një foto të martën teksa drejtonte familjen e tij në lutjet, në natën e tij të...

Ndërroi jetë në moshën 40 vjeçare Imami Hajrullah ef. Musa

0
Dje, në varrezat e fshatit Maxhunaj, me praninë e shumë hoxhallarëve dhe xhematit të shumtë, pas namazit të ikindisë, u varros imami i xhamisë...

27 vite pa El-Gazaliun, kalorësin e Thirrjes Islame

0
Si sot me më 9 mars 1996 ndrroi jetë në moshën 79 vjeçare, dijetari i urtë egjiptian, Shejkh Muhammed El-Gazali Sekka. Një biografi e shkurtër: Muhamed...

Katërvjeçari synon rekordin Guinness për shkrim librash

0
Në moshën 15-muajshe, Jayce Joyce kishte pasion për leximin dhe shkrimin. Ai përpiqej të kuptonte figurat në librat me figura dhe t’i vizatonte ato. Tani, në...

Ibn Battuta – Eksploruesi më i famshëm në botën muslimane

0
Ibn Battuta lindi në vitin 1304 të erës sonë në Tangier, Marok. Udhëtimi i tij Rihla është vepra e tij më e rëndësishme. Udhëtimet...