Hafiz Ismail Efendi Vlora (iren) – një hafiz i dalluar i Periudhës Osmane

0
Gjatë periudhës së sundimit Osman nga gjiri i popullësisë shqiptare dolën një numër i konsiderueshëm personalitetesh që kontribuuan në jetën politike, ushtarake, intelektuale dhe...

Mehmet Aliu, i njohur si Hoxhë Banjska, imam i xhamisë së Banjskës

0
Mehmet Aliu, i njohur si Hoxhë Banjska, imam i xhamisë së Banjskës, në themelet e së cilës u ngrit Manastiri i Banjskës së Zveqanit Mehmet...

Në kujtim të lindjes së Shejkh Muhamed El-Gazalit – 22 shtator 1917

0
"Dijetarët së pari, pastaj masa e myslimanëve, duhet të kenë zërin kumbues të opozitarizmit dhe shkopin përvëlues të tërheqjes së vëmendjes; gjuhë kritike, që...

Mulla Zekë Berdynaj

0
Mulla Zekë Berdynaj (1908-1987) (Fetar, kombëtar, arsimdashës në gjuhën shqipe) “Pas një gjykimi publik të organizuar në sallën e kinemasë të qytetit të Pejës, ai dënohet...

Ndërron jetë nobelisti nga Gostivari, Ferid Muradi

0
Nobelisti Ferid Muradi ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçare. Ferid Murad, mjek e farmakolog shqiptaro amerikan, vdiq më 4 shtator në shtëpinë e tij...

Dijetarët me origjinë shqiptare në periudhën e fundit të Perandorisë Osmane

0
Me instalimin e sundimit osman në Shqipëri, u morën masa edhe për organizimin e arsimit dhe të administratës. Në bazë të këtyre institucioneve arsimore...

Përkujtimi i atij që lindi dy herë – Sejjid Kutub

0
Ishte ditë e hënë, 29 gushti i vitit 1966, kur u realizua dënimi me vdekje, gjegjësisht varje në litar ndaj dijetarit Sejjid Kutub. Pavarësisht...

Myderriz Fahri efendiu, tërë jetën ia kushtoi misionit për të cilin ishte përgatitur

0
Fjala e Myftiut Naim ef. Tërnava në Tryezën shkencore "Hfz. Fahri ef. Iljazi (1903-1985) -alim dhe udhëheqës i shquar i Bashkësisë Islame të Kosovës", të...

Shkencëtari musliman që vuri themelet e mjekësisë moderne: Ibn Sina

0
I konsideruar si një nga mjekët më të mëdhenj të botës kur ishte vetëm 21 vjeç, Ibn Sina hodhi themelet e mjekësisë moderne dhe...

Te Allahut jemi dhe te Allahu do te kthehemi! Ndërron jetë hafizi me famë...

0
Pas një sëmundje të rëndë, ka ndërruar jetë hafizi me famë ndërkombëtare, Bajram Ajeti nga fshati Likovë e Kumanovës. Biografi e shkurtë Hafiz Bajram Ajeti ka...