Panairi i librit hapet sot, pas dy vjetësh mungesë

0
Pas dy vjetësh, të martën do të mbahet sërish Panairi i Librit në Kosovë. Me moton “Libri mbron mendjen”, panairi do të mbahet nga 7-12...

Rikthehet panairi i librit pas dy vitesh mungesë

0
Me moton "Libri mbron mendjen." vjen edicioni i 22-të i kryengjarjes së librit në Kosovë. Panairi i 22-të i librit do të mbahet nga 7-12...

Turqi, dy Kurane të lashta të shkruara me dorë gjenden në bibliotekën e një...

0
Në bibliotekën e një shkolle të mesme në rrethin Zile të provincës Tokat në Turqi janë gjetur dy libra të Kuranit të shkruara me...

Çështja e shqiptarëve dhe shqetësimet e tyre tragjike në tri krahina: PRESHEVË, BUJANOCË, MEDVEGJË

0
Autor: Beqir Ismaili Botuar dhe publikuar në vitin 2001, Kajro Një studim që tregon se çështja e tri krahinave, PRESHEVË, BUJANOC dhe MEDVEGJË, meriton vëmendje nga...

Shqipëri, hapet edicioni i 24-t i panairit të librit

0
Në Shqipëri është hapur Panairi i Librit "Tirana 2021", i cili organizohet nga Shoqata e Botuesve Shqiptarë me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës dhe...

Ribotohet libri që u largua menjëherë pas botimit, 70 vjet më parë

0
Instituti Albanologjik i Prishtinës ka ribotuar librin e studiuesit Zekeria Rexha, “Këngë popullore shqiptare të Kosovës – Metohisë I”. Ky libër ishe botuar më 1951,...

Tanzaniani Abdulrazak Gurnah fiton çmimin Nobel në Letërsi

0
Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2021 iu dha shkrimtarit tanzanian, Abdulrazak Gurnah “për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur në efektet...

Presidenti ukrainas: Aneksimi rus është i pavlefshëm

0
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, ka nënshkruar një dekret që shpall të pavlefshëm aneksimin e pjesëve të Ukrainës nga Rusia, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas dekretit,...