Kush ishte Muamer ef. Zukorliq

0
Sot ndërroi jetë ish-kryetari dhe kryemyftiu i Meshihatit të Bashkësisë Islame në Serbi, Muamer ef. Zukorliq. Këtë informacion e ka shpërndarë në Facebook, gazetari dhe...

Ndërron jetë hoxha nga Presheva, Qemal ef. Hebibi

0
Mbrëmë ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare hoxha i nderuar nga Presheva, Mulla Qemal ef. Hebibi. Këtë lajm e ka bërë të ditur hoxha nga...

Beteja e dytë e Kosovës që ndryshoi fatin e shqiptarëve

0
Si sot me 17.10.1448 u zhvillua beteja e dytë e Kosovës, mes dy Fuqive njëra e drejtuar nga Komandanti Janush Huniyadi i Mbretërisë së...

Nënshkruhet marrëveshja për fillimin e punimeve për restaurimin e Xhamisë së Çarshisë në Prishtinë

0
Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës në bashkëpunim me Agjencinë Turke për Zhvillim TIKA, sot kanë nënshkruar marrëveshjen për fillimin e punimeve të restaurimit...

Ndërron jetë në moshë të re imami Nexhat Pllana

0
Ka ndërruar jetë në moshë të re hoxha llapjan, Nexhat Pllana. I ndjeri ishte imam në xhaminë e Halabakut. Njoftimi është dhënë nga Bashkësia Islame e...

Mbahet Konferenca shkencore “Një shekull nga botimi i përkthimit të Kuranit prej Ilo Mitkë Qafëzezit

0
Organizuar nga Kryesia e Bashkësisë Islame  të  Kosovës gjegjësisht Instituti për Hulumtime dhe Studime Islame në selinë e Kryesinë e BIK-ut sot po mbahet...

Ndërron jetë dijetari Mehmet Emin Saraç

0
Muhammed Emin Saraç, një nga dijetarët e shquar të Turqisë në fushën e hadithit, ka ndërruar jetë në një spital ku po trajtohej për...

Ndërron jetë opinionisti i njohur Mexhid Yvejsi

0
Opinionisti i njohur i temave teologjike, Mexhid Yvejsi, ka ndërruar jetë. Këtë lajm e ka bërë të ditur bahskëpunëtori i tij Abdullah Klinaku, i cili...

FENOMENI I DHUNËS TEK ADOLESHENTËT DHE TRAJTIMI I TIJ NGA PRIZMI FETAR

0
Ditëve të fundit jemi dëshmitarë të një sërë ngjarjesh që kanë tronditur shoqërinë mbarë. Fjala është për dhunën si fenomen tek adoleshentët. Nuk janë...

Hoxha, politikani e avokati, që vdiq në moshën 47 vjeçare, në datën e 21...

0
Viti 1878, ishte koha kur morri trajtën e plotë dhe u ndërtua për herë të parë platforma kombëtare mbi konceptin e një tërësie kombëtare...