Ndërron jetë në moshë të re imami Nexhat Pllana

0
Ka ndërruar jetë në moshë të re hoxha llapjan, Nexhat Pllana. I ndjeri ishte imam në xhaminë e Halabakut. Njoftimi është dhënë nga Bashkësia Islame e...

Tanzaniani Abdulrazak Gurnah fiton çmimin Nobel në Letërsi

0
Çmimi Nobel në Letërsi për vitin 2021 iu dha shkrimtarit tanzanian, Abdulrazak Gurnah “për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur në efektet...

Mbahet Konferenca shkencore “Një shekull nga botimi i përkthimit të Kuranit prej Ilo Mitkë Qafëzezit

0
Organizuar nga Kryesia e Bashkësisë Islame  të  Kosovës gjegjësisht Instituti për Hulumtime dhe Studime Islame në selinë e Kryesinë e BIK-ut sot po mbahet...

Libri i Erdoganit u promovua në ShBA

0
Libri me titull “Një botë më e drejtë është e mundur”, ku Presidenti Erdoan shpjegon në mënyrë të detajuar përpjekjet e Turqisë për drejtësi...

Interesante: Çertifikatë vaksinimi kundër pandemisë në kohën e Perandorisë Osmane

0
Çertifikatë vaksinimi kundër pandemisë në kohën e Perandorisë Osmane gjatë periudhës së Sulltan Abdulhamidit të dytë në vitin 1326 hixhri: Vula: Abdülhamid Han bin Abdülmecid...

Erdoğan përuron xhaminë e restauruar në Sarajevë

0
Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan hapi sot zyrtarisht Xhaminë e Bashçarshisë, e cila u restaurua në kryeqytetin e Bosnjë e Hercegovinës, Sarajevë, nga...

France 3: Shqipëria, destinacion pushimesh për t’u zgjedhur

0
Shqipëria është një destinacion larg turizmit në masë, por që tërheq dashamirësit e peizazheve dhe trashëgimisë së pacënuar, sipas një reportazhi të prezantuar nga...

Zgjedhja e shokut të jetës 2

0
Së dyti: Personat me të cilët është e mundur jetesa, me gjithë problemet dhe vuajtjet që shkaktojnë. 1 – Personaliteti vesveseli (skeptik), hetues, inatçi dhe...

SHBA pritet t’i rikthejë Irakut 17 mijë artefakte të plaçkitura gjatë pushtimit

0
Shtetet e Bashkuara do të kthejnë mbi 17 mijë artefakte antike të plaçkitura pas pushtimit të Irakut nga SHBA në 2003, përfshi dhe një...

Zgjedhja e shokut të jetës 1

0
Natyra e marrëdhënieve bashkëshortore dhe dimensionet e tyre: Para se të flasim mbi mënyrën e zgjedhjes së partnerit të jetës, lipset të informohemi mbi natyrën...